baharda cilt bakımı nasıl olmalıdır

KIŞ SONRASI CİLDİNİZE BAHAR BAKIMI YAPARAK YAZA HAZIRLANIN

Kış mevsiminde soğuk havalar ve hava kirliliği bir de üstüne iş temposu ve stres cildimizi oldukça yıpratır. Kış aylarında soğuk havanın kuruttuğu, nemsiz bıraktığı ve matlaştırdığı cildimizi baharla birlikte tazelemenin zamanı geldi. Soğuk kış günleri geride kalırken tepeden tırnağa cilt bakımı yapılması gerektiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, bahar bakım önerilerini şu şekilde sıralıyor:

* Kışın kullandığınız kozmetik ürünlerinizi yenileyin, baharda daha az yağlı kremler tercih edin. Kışın soğuk havalarda cildimizi korumak amacıyla kullandığımız yağlı kremler kullandık. Bahar aylarında da az yağlı kremler tavsiye ediliyor.

* Kuruyan, matlaşan ve yıpranan cildinizi peeling’le tazeleyin. Cildin kıştan kalma ölü deriyi atması ve tazelenmesi için iyi bir peeling şarttır. Sitemizde çeşitli peeling tarifleri bulabilirsiniz. Evde doğal peelingte yapabilirsiniz.

* Güneşli yaz günleri başlamadan leke tedavinizi tamamlayın. Eğer cilt lekeleriyle savaşıyor ve maskeler yada lazer gibi tedaviler uyguluyorsanız bahar aylarında bu uygulamaları tamamlayınız. Yazın güneşte bu tedaviler çok sakıncalı olacaktır.

* Kaz ayaklarından botoks, gülme çizgilerinden dolguyla kurtulun. Cildinizdeki botoks ve dolgu gibi yenilemeleri uzman dermatolog tedavisi ile mezolifting gibi tedaviler uygulayabileceğiniz gibi doğal maskeler ile de yapabilirsiniz.

* Tüylerinizden kurtulmayı unutmayın. İstenmeyen tüylerin ağırlığından kurtulup kendinizi tertemiz ve hafif hissederek yaza merhaba deyin.

Dermatolog doktorumuzun önerilerine ek olarak sizlere önerim, bahar aylarında yüzünüze ve ellerinize güneş koruyucu kremler mutlaka kullanınız. Bahar güneşi yaz güneşinde daha çok cildinize zarar verir. Rüzgar ile beraber cildinizi yakan bahar güneşi yüzünüze zarar verir. Güneş sağlığımıza faydalı olduğu kadar cildimizi korumazsak zarar da verecektir. Güneş koruyucu krem kullanmadan güneşe çıkmayın. Güzel bir bahar yaşamanız dileğiyle.. Güzel günlere..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *