cilt tipine göre güneş koruyucu seçimi

gunes koruyucu secimi

GÜNEŞ KORUYUCU SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR GÜNEŞ KORUYUCU NASIL SEÇİLMELİDİR

Güneşin zararlarını ve güneşin zararı ışınlarından korunmamız gerektiğini biliyoruz. Güneşten korunmak için koruyucu kremler kullanıyoruz. Peki güneş koruyucu kremi neye göre seçiyoruz. Dermatolog Prof. Dr. Neslihan Şendur, güneş kremini cilt tipine göre seçmemiz gerektiğini belirtti.

Kullanılan güneş kremleri cilt tipine ve fototipine göre seçilmelidir. Fototip, ten rengimize göre cildin güneşe karşı verdiği tepki özelliğidir. Örneğin; açık tenli ve ince ciltli kişiler çabuk kızarır, kolay kolay bronzlaşmaz ve sürekli çok yüksek koruma kullanmaları gerekir.

Esmer tenli kişiler ise kolaylıkla bronzlaşır ve bronzlaştıktan sonra daha düşük korumalı ürünler kullanabilir. Esmer kişilerin güneş savunma sistemleri daha gelişmiş olsa bile kullanılan güneş koruma faktörü (SPF) en az 15 olmalıdır.

Ayrıca güneş koruma ürünü alırken cildin kuru, yağlı ve akneye eğilimli olmasına da dikkat edilmelidir. Kuru ciltler için yoğun kıvamlı krem formunda ürünleri tavsiye edilirken, yağlı ciltler için akışkan formda hafif dokuları öneriliyor. Güneş kremleri güneşe çıkılmadan 20 dakika önce sürülmeli ve her iki saatte bir tekrarlanmalıdır.

Güneş koruyucu ile birlikte uygun nemlendirici de kullanmak gerekiyor

Güneş ışınları cilt yaşlanmasında önemli bir role sahiptir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş koruyucu ile birlikte uygun nemlendirici kullanmak gerekiyor. Bu amaçla güneş koruyucu nemlendiricileri tercih etmemizde fayda var. Yazın cildin nem ihtiyacı da artıyor. Bu nedenle, kolajen sentezini tetiklemesi ve yenileyici özelliği nedeniyle fibroblast içeren ürünler kullanılmalıdır.alıntıdır.

Uzmanların uyarılarına ve tavsiyelerine uyarak sağlıklı ve güzel bir yaz tatili geçirmenizi dileriz. Güneşin zararlarından korunup güneşin hayat verici faydalarından yararlanalım. Güneşin bizi yaşlandırması yerine güzelliğinizi güzellik katması dileğiyle. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *