genç kalmak istiyorsanız güneşe dikkat

genc kalmak icin gunese dikkat

GÜNEŞ YAŞLANMA ETKİLERİNİ ARTIRAN BİR FAKTÖRDÜR

Güneş varolan herşeyin ve bizlerin yaşam enerjsidir. Güneş olmadan hayat olması imkansız. Ancak güneşle olan ilişkilerimize dikkat etmemiz de gerekiyor. Doğa dengesinin bozulduğu ve ozondaki delinmeden ve zarardan sonra güneşe bir kat daha fazla dikkat etmek gerekiyor aslında. Kıştan yaza girerken havaların ısınması ile birlikte hepimizin keyfi ve enerjisi yükselir. Ayrıca güneş, deride bulunan D vitamini öncüsü bir maddeyi aktif D vitaminine dönüştürür. D vitamini vücuttaki kalsiyum dengesini ve kemik gelişmesini sağladığından, özellikle çocuk ve yaşlılar için ölçülü olmak koşuluyla güneş banyoları yararlıdır. Bazı deri hastalıklarına örneğin sedef hastalığına da güneş ışınlarının yararı olmaktadır.

Ancak güneşle ilişkimizi sağlıklı ayarladığımızda zarar görmeyiz ve ondan faydalanırız aksi takdirde bugün için bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçek var ki; deri kanserinin en önemli tetikleyicisi güneştir. Bunun dışında son yıllarda çok popüler bir kavram var “anti- aging” yani genç kalma. Bu uğurda hanımlar çok sayıda işlem yaptırıp, kremler kullanıp haplar içiyorlar. Aslında anti aging’in ilk kuralı güneşten uzak kalmaktır. Güneş ciltteki elastik lifleri yıkarak cildin erken yaşlanmasına neden olur. Ayrıca yine kozmetik bir sorun olan, ciltte istenmeyen lekelere ve çillenmeye neden olur.

Çok basit önlemlerle sağlıklı bronzlaşma sağlanabilir. İnsanları da yaz tatillerinden, havuza denize girmenin keyfinden alıkoymak, onları güneşten bucak bucak kaçırmaya çalışmak da doğru değildir. Güneşe çıkma saatlerini iyi ayarlamak gerekir. Özellikle saat 11 ile 03 arasında güneşe çıkmak hiç doğru değildir. Sabah ve akşam saatleri güneşten faydalanmalıyız. Hazırladığımız bu yazıdaki uzman doktor önerilerine uyarak sağlıklı bronzlaşabilirsiniz. Alıntıdır. Sağlıklı ve Güzel Günlere..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *