mayanın cilde ve saça faydaları

MAYANIN CİLDE VE SAÇLARA ÇOK FAYDALI OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ

Bizlerin pasta ve börek yapımında kullandığımız mayanın cilde ve saça olağanüstü faydaları var. Maya geçmişte Mısır’lı kadınlar tarafından cilde ve saça kullanılan bir güzellik iksiri imiş. Mikrop öldürücü özelliği ile de bilinen maya, güzellik için süper fayda sağlıyor.

Mayanın Cilde Faydaları:

* Mayanın içeriğinde bulunan protein, cildin kendisini yeniden yapılandırmasına yardımcı oluyor.
* Maya, cildin pürüzsüz ve güzel görünmesine olanak tanıyor.
* Mayanın içeriğinde, önemli miktarda potasyum yer alıyor, Potasyum, dokularda bulunan zararlı toksinlerin dışarı atılmasına olanak tanıyor. * Maya, cildin tamamen yenilenmesini sağlıyor.
* Ciltte, akne ve sivilce oluşumunu azaltır.
* Ellerdeki çatlaklar için etkilidir. El bakımında kullanılır.

Mayanın Cilde Uygulanışı:

Maya ile cildimize bakım yapmak için 1 tatlı kaşığı yoğurt ya da aynı ölçüde süt ve iki çorba kaşığı yaş mayaya ihtiyacınız var. Bir kaseye alınan mayanın içerisine az miktar ılık su eklenir ve maya eritilir. Daha sonra ise, süt ya da yoğurt, mayanın içerisine eklenir ve bir krem kıvamını alarak karıştırılır. Elde edilen maya, göz çevresi ve dudak çevresi hariç, dairesel hareketlerle yüze uygulanır. Yüzünüzde on dakika kalması gereken mayayı, hafif bir şekilde ıslatılmış pamuk ile silin. Daha sonra da yüzünüzü, önce ılık su sonra ise soğuk su ile yıkayın. Çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

Mayanın Saça Faydaları:

* Maya, strese bağlı saç dökülmelerini önleyerek, saçın uzamasına katkıda bulunuyor.
* Mayanın içeriğinde B5 vitamini bulunuyor ve bu vitamin, saç sağlığı açısından çok önemli etkileri olan keratinin oluşumuna katkıda bulunuyor. * Keratin saçın dökülmesini önlerken,daha gür ve sağlıklı saç görünümüne olanak tanıyor.

Maya Saça Nasıl Uygulanır:

Bir su bardağı ılık suyun içerisinde 4 çorba kaşığı darı maya yani toz maya eritilir. Saç diplerine friksiyon yöntemi ile msaj yaparak yedirilir. Bir kaç dakikalık bekletmeden sonra bol su ile yıkanır. Haftada 2-3 kez uygulanabilir.

Maya ile El Bakımı Nasıl Yapılır:

Elleriniz soğuktan çatladı ise, maya ile uygulayacağınız bir kaç seansın sonrasında, ellerinizin çok yumuşak olduğunu görebileceksiniz. bir tatlı kaşığı yaş maya ve bir kahve fincanı ılık su ile, ellerinizdeki çatlamaları önleyebilir, tedavi edebilirsiniz… Akşamları yatmadan önce gerçekleştirmeniz gereken bu uygulamada, sütün içerisine mayayı atıp, iyice erimesini sağlamalısınız. Sonrasında on dakika boyunca elinizde kalmasını sağladığınız bu mayalı kremi yıkamanız gerekmektedir.sağlıkweb’ten faydalanarak hazırlanmıştır.Güzel günler dileriz..www.kadinlariz.com

Sitemizde Suna Dumankaya’ya ait mayalı bir maske tarifimiz daha bulunuyor maya maskesi http://www.kadinlariz.com/guzellik/cilt-maskeleri/dogal-cilt-maskeleri/hamur-maskesi.html

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *