lazer epilasyon yaş sınırı

ERKEN YAŞTA LAZER EPİLASYON YAPTIRMANIN ZARARLARI VE ETKİLERİ

İstenmeyen tüylerden sonsuza dek kurtulmak için son yıllarda özellikle bayanların vazgeçilmezi olan lazer epilasyonun erken yaşta yaptırılmasının çok zararlı olacağını söyleyen uzmanlar, lazer epilasyonun bilinçli şekilde yaptırılmasını öneriyor. Peki lazer epilasyon kaç yaşından itibaren yapılabilir. Hangi yaşta lazer epilasyona başlanması uygun olur. Yaptığımız araştırmalar sonucu uzman bir doktorumuzun yazısını sizler için açıklayacağız.

Bakın uzman doktorumuz nasıl açıklıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, kıllarından erken yaşlarda kurtulmak isteyen ergenlik çağındaki genç kızlar ve ebeveynlerine Lazer epilasyonun etkileri konusunda önerilerde bulundu.

Lazer epilasyon, vücutta oluşan istenmeyen kıllanmanın önlenmesinde ve giderilmesindeki yöntemlerden biridir. Hemen hemen her cilt tipine ve her yaşa göre uygulanabilen lazer epilasyon seans aralıkları ve süresi, uygulandığı bölgeye ve cilt tipine göre değişiklik gösteriyor.

Figen Hanım lazer epilasyonu şu şekilde açıklıyor: “Lazer epilasyonda hedef doku, kıl köklerindeki pigment hücreleridir. Pigment hücrelerin büyümesini sağlayan kök hücreler kıl köklerinde ve kıl gövdesinin orta kısımlarında ´´bulb´´ denilen bölgede bulunmaktadır. Kıl büyümesi; aktif büyüme (anagen), dökülme (katagen) ve dinlenme (telogen ) olmak üzere üç evrede gerçekleşmektedir. Bu evrelerin uzunluğu her bölgede değişiktir. Bu nedenle lazer epilasyon seans aralıkları uygulanan bölgeye göre değişiklik göstermektedir.”

Lazer epilasyon uygulamalarının aktif büyüme evresi denilen anagen dönemin başlarında yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Akın, “Lazer epilasyonu sadece sert ve koyu tüylerde etkilidir. Açık renk ve cansız tüylerde etkili olmaz. Dinlenme dediğimiz telogen dönemde de kıl köklerinde pigment hücresi bulunmaz” dedi,

Kılların çoğalması ve büyümesinde androjen hormonları etkili oluyor. Androjenler erkeklerde testislerden, kadınlarda yumurtalık ve böbreküstü bezinden salınıyor. Ergenlikte aktif hormonal uyarı nedeniyle oluşan tüylenme ergenlik çağındaki çocuklar ve aileleri için problem haline gelebiliyor. Ergenlik döneminin devam ettiği 12-16 (veya 18) yaşlarda hormonal üretim ve kıl köklerinin bu hormonlara duyarlılığı ise fazla oluyor. Bu yaşlarda uygulanacak lazer epilasyon, kılların dökülmesinde çok etkili olmamakla birlikte yanıt da geç alınıyor.

16 yaş ve altına lazer epilasyon çok önermediklerini belirten Dr. Akın, “Eğer yumurtalık kistleri veya diğer tüylenmeyi arttıran bir durum varsa ve lazer epilasyon uygulanması mutlaka gerekliyse, seans aralıklarının normal lazer seans aralıklarından daha uzun tutulmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca tüylenme nedenine yönelik Hormon tahlillerinin lazer epilasyon işlemine başlanmadan önce mutlaka yapılması gereklidir” dedi.

Uzman doktorumuzun açıklamaları ve uyarıları çok açık ve nettir ki 18 yaşından önce lazer epilasyon yapılması sakıncalıdır. Benim fikrim ise şudur; lazer ile alınacak radyasyon ve zararlı ışınlar henüz çok genç olan kişilerin sağlığına zarar verecektir. Herkese sağlıklı ve güzel günler dileriz..

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *