yağ aldırma estetiği

YAĞ ŞEKİLLENDİRME ESTETİĞİ (Liposcupture)

Yağ aldırma konusunun tarihçesi liposuction ile başlamış olup, başta kaba bir şekilde uygulanan bu yöntem günümüzde değişik isimler ile daha ince bir şekilde yapılmaktadır. Liposhaping veya Liposculpture isimi verilen işlemlerde liposuction yöntemi daha zarif instrumanlarla üç boyutlu düşünce ve uygulama mantığıni kullanarak işlenir.

Yöntemlerin hepsinde yağ dokusu milimetrik deliklerden girilen kanüller yardımı ile vakum kullanarak dışarı alınır. Yağ dokusu anatomisine baktığımızda yağ dokudu katmanları ve dağılımı vücudun her bölgesinde değişik olmakla birlikte kilo alındığında kişiden kişiye farklı deformasyonlar söz konusu olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı yeğ alma-şekillendirme işleminde deformasyona yönelik üç boyutlu tasarım gerekmektedir. Ayrıca en yüzeysel cilt altı yağ dokusu katmanı her zaman korunmalıdır, bu tabakanın zarar görmesi cilt yüzeyinde boşluklar ve deformasyonlar oluşturur.

Tartışılması gereken başka bir konu lenfatik dolaşım ve sellülit durumudur. Çoğu zaman ameliyattan önce lenf drenajı sağlayan vakusuz ve doğal masajlar tavsiye ediyorum ve ameliyat sonrası bu masajlara devam edilmesini öneriyorum. Kişiler özellikle gençler bu ameliyata kilo verdiren bir işlem olarak bakmaktalar, ancak bu ameliyat şekillendirme ameliyatıdır ve kişi ideal kilosuna yaklaşıp metabolizmasına dahil edemediği deformasyonları bu yöntemle gidermesi gerekiyor.

Kilo verme amaçlı yapılan mega liposuction işleminde ultrason ile eritilen yağlar vakum sistemi ile dışarı alınır. Tabii işlemden sonra meydana gelebilen cilt bolluğu ve sarkmaları daha sonra toparlanması gerekir. Liposuction işlemini kolaylaştıran başka bir yöntem titreşimli liposuction veya vibroliposuction dır. Bu yöntemde kullanılan kenuller titreşimlidir ve cerrahın uygulamasını kolaylaştırır. Yenilikler arasında lazer lkullanımı sozkonusu olmaktadır, bu yöntemde lazer enerjisi yağ dokusu içinden uygulanıp yağlar eritilir ve mantığı ultrasonik liposuction a benzer ve eriyen yağlar vakum sistemi ile dışarı alınır.

Yağ şekillendirme işleminde lazer, ultrason, titreşim veya lipoliz gibi yardımcı mekanizmaların kullanımından daha önemli bir faktör var. Bu faktör kontrollu mikro işlem dir. Yardımcı mekanizmalarda kontrol zordur ve komplikasyon oranını arttırır. Benim görüşüm bu konuda kişinin ideal kilosuna doğal bir şekilde ve özellikle spor yaparak yaklaşmasından yanadır. Bu aşamadan sonra metabolizma dışında kalan ve diet ile verilemeyen deformasyon alanları mekanikal mikro-liposuction yardımıyla kontrollu bir şekilde ve üç boyutlu olarak düzeltilir. İşlemden sonra bir gece hastanede kalınması gerekli ve erken dönemde yürüyüşler tavsiye edilir.
İlk Bir hafta özel korse giyilir ve daha sonra antropometrik ince korselerin kullanılmasını 1ay süreyle tavsiye ediyorum. Liposuction vücudun her bölgesine yapılabilir ancak diz altı bölgesinde uygulanması sakıncalıdır, özellikle dolaşım bozukluğu ve ayakta çalışma mecburiyeti olan kişilerde lenfatik drenajın anatomisini bozduğu için kullanılmamalıdır. Bu bölgede enjeksiyon yöntemi kullanılabilir. Lipoliz isimli bu yöntemde yağ eritici ajanlar yağ dokusu içine ameliyat gerektirmeden enjekte edilir. 10-15 seansta ve haftada bir yapılan lipoliz işlemi küçük alanlarda başarılı.

Mezoterapi ve karboksiterapi gibi yöntemler estetik cerrahi literatürüne girememiş ve mekanizmaları net olarak ortaya konmamış yöntemlerdir ve çok az kişide belkide ek olarak uygulanan diet programlarından faydalı olmuştur.

Op. Dr. Yakup AVŞAR

 


 

2 Comments

 • mesut25@live.nl
  14 Aralık 2010 | Permalink |

  selam ben tunc yagaldirmak istiyorum bunun icin fiyatlarinizi ogrenmek istiyorum bana kisaca bir bilgi verirseniz sevinirim ysim 33 boyum 1.75 kilom 115 tesekkur ederim iyi gunler

 • admin
  15 Aralık 2010 | Permalink |

  Merhaba sizin için araştırdım bulduğum sonuçlar şu şekildedir.
  Liposuction Estetik Fiyatları 2000 ytl den başlayarak 12000 ytl ye kadar
  çıkmaktadır. Bu ameliyatların fiyatlarıda yapılacak olan tekniği göre
  değişkenlik göstermektedir. Bu dahilen estetiği yapacak olan cerrahiye,
  ameliyatın yapılacağı hastaneye, ameliyatın hangi bölgeye yapılacağına,
  ameliyatta kullanılacak malzemeye, ameliyat sonrasına vs… görede fiyat
  değişmektedir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *