doğal kozmetiklerin kullanımı

Kozmetik Ürünler Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktaları

Kozmetik ürünler denildiğinde ilk akla gelen içerdiği kimyasallar nedeni ile nasılda sağlığa zararlı olduğudur. Vazgeçemediğimiz makyaj malzemeleri ve parfümler aslında sağlığımızı tehtid eden birer undur olarak karşımıza çıkıyor. Durum böyle olunca doğal olarak evde kendimizi kullanacağımız kozmetikleri üretmek istiyoruz.

Evet evde kendimiz doğal makyaj malzemeleri ve parfüm üretebiliyoruz. Fakat dikkat edilmesi gerekn noktaları bilmekte fayda var. Dr. Ayşegül Yıldırım, doğal kozmetik ürünleri evde hazırlarken ve saklanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini şu şekilde açıklıyor.

Doğal Kozmetikler Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Saklanır:

* Doğal kozmetik ürünler, dayanıklılık kazandıran herhangi bir yapay madde içermedikleri için, saklanmasına ve kullanım sürelerine dikkat edilmeli. Şifalı bitki demlemeleri ve besin maddeleri ile hazırlanan kozmetikler hemen kullanılmalı.
* Bitkisel yağlar birkaç ay boyunca bozulmadan bekleyebilirler. Kremler ve losyonlar da en çok iki hafta içinde kullanılmalı.
* Mutfakta hazırlanan doğal kozmetikler ile deriye, saçlara ve tırnaklara hiçbir zarar vermeden bakım yapılabilir. Ama bu bakım sürecinde de problemler yaşanabilir.
* Daha önce sürekli hazır kozmetik ürünü kullananlarda, doğal kozmetik ürünleri bazen sivilcelenme veya deri gözeneklerinin iltihaplanması gibi tepkiler oluşabilir. Alerjilerde ise durum değişiktir. Bazı bitkilere veya bitki yağlarına karşı deri hemen veya kısa bir süre sonra, kızarıklık veya kaşıntı gibi tepkiler verebilir. Bu durumda, alerjiye yol açan reçetenin kullanımına hemen son verilir.

* Önerilen dozlar aşılmadan kullanılmalı. Bazen fazla kullanılan birkaç damla eterli yağ bile önemli değişikliklere yol açabilir. Eğer reçetede belirtilmemişse eterli yağlar, kesinlikle doğrudan cilde uygulanmamalı.
* Eğer imkanları varsa uzman hekim tavsiyesi ile kozmetik ürünleri kullanmaları daha yararlı olacaktır. Netten alıntıdır

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *