brezilya fönü kanser yapar mı

brezilya fonu kanser yapar mi

BREZİLYA FÖNÜNÜN ZARARLARI NELERDİR KANSERE SEBEP OLURMU

Son yıllarda teknolojinin güzellik alanında da çok gelişmesi ile özellikle bayanlar için çok çeşitli güzellik ürünleri piyasaya çıktı. Bunlardan biri de özellikle çalışan bayanlara büyük kolaylık sağlayan brezilya fönü oldu. Saçların uzun süre fönlü kalmasını sağlayan bu yöntem ile ilgili son günlerde medyada bir haber var ” brezilya fönü kanser yapıyor” şeklinde. Acaba doğru mudur? Brezilya fönü gerçekten kansere neden olur mu? Sizler için araştırdım ve bakın bilim adamlarının araştırmaları ışığında neler buldum.

Öncelikle Brezilya fönü nedir; Brezilya fönü, nano teknoloji kullanılarak hazırlanan özel şampuan ve serumlarla kuaför ve güzellik merkezlerinde yapılan saç şekillendirme yöntemidir. Bu yöntem ile saçlarınız 4 ay boyunca yeni fön çekilmiş gibi bakımlı ve düzgün görünüyor. Sabah işe giderken saç şekillendirme gibi bir zahmete katlanmadan çabucak hazırlanabiliyorsunuz.

Amerika Birleşik Devletleri California Üniversitesi bilim insanları günümüzde kadınların saçlarını düzleştirmek için kullanmış oldukları pres (saç düzleştirici) makinelerini incelemeye aldıkları sırada Brezilya fönü hakkında da detaylı ve çarpıcı açıklamalarda bulundular. Bilim adamlarının söylendiğine göre Brezilya fönü kanser yapıyor.

Uzun süre düz saçlara sahip olma hakkı tanıyan Brezilya fönünün uygulanmasın esnasında kuaförlerdeki havanın kansere yol açtığı bilim adamlarınca söylenmektedir. Kuaförlerde işlem sırasında havada yüksek oranda bulunan “formaldehit” adlı kimyasalın kanserojen bir madde olduğu açıklandı. Normal şartlar altında kuaförlerde kullanılan bakım ürünlerinde % 0,1 oranında formaldehit bulunmasına izin verilirken, Brezilya fönü için kullanılan ürünlerde tam %12 oranında formaldehit yer almaktadır.

Kuaförler brezilya fönünde kullanılan ürünün kanser yapmayacağını söylüyorlar. Ama öncelikle kendi sağlıklarının tehtid altında olduğunu sanırım hafife alıyorlar. Bir bayan belki 6 ayda yada yılda bir kez brezilya fönü yaptırır ama bir kuaför belki 10 yada daha fazla kişiye bu uygulamayı yapar. Böylece “formaldehit” adlı kanserojen maddeye daha fazla maruz kalır. Hiç kimsenin güzellik adını sağlığını riske atmasını tavsiye etmiyoruz. Sağlıklı ve güzel günler dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *