saç ektirme nasıl yapılır

SAÇ EKTİRME NEDİR NASIL YAPILIR

Saç ektirme aşırı saç dökülmesi sonucu gerek duyulan sağlıklı bir operayon. Pekçok ünlününde yaptırdığı saç ektirmeye en güzel örnek oyuncu Nuri Alço’dur. Saç ektirmeden önceki ve saç ektirdikten sonraki görüntüleri saç ektirmenin farkını açıklıyor.

Saç ekimi nedir:

Saç ekimi, genellikle ense bölgesinden alınan kıl köklerinin (folikül) ihtiyaç olan alın, şakaklar ve tepe bölgesine naklidir. En sık uygulanan saç ekimi erkeklerde görülen “male alopecia” olan kişilere yapılan saç ekimidir. Nadiren kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesine rastlanır.

Kimler saç ektirebilir:
Genel sağlık sorunu olmayan (kalp hastalığı, organ yetmezliği, ileri derecede diyabet hastalığı vb) herkese saç ekimi yapılabilir. Bağışıklık sistemi ileri derecede zayıflamış kişiler, bulaşıcı- enfeksiyoz hastalığı olanlar, saç dökülmeleri sistemik hastalığa bağlı gelişmiş olanlar saç ektiremezler.

Saç ekimi aslında bir “doku nakli” ameliyatıdır. Bu nedenle saç ekimi yapan ekipte, deneyimli plastik cerrahi uzmanının bulunması, gerek hasta ve gerekse ameliyatın sağlıklı ve başarılı sonuçlanması açısından son derece önemlidir.

Saç Ektirme Nasıl yapılır:
Bu ameliyat lokal anestezi altında hastane koşullarında yapılmalıdır.

Saç ekiminden sonra işe ne zaman başlanabilir:
Ameliyatın boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte üçüncü gün hasta normal çalışma yaşamına devam edebilir.

Alınan bölgede saç çıkıyor mu:
Tekniğine uygun yapıldığında kalan hücrelerden yeniden folükül (saç kökü) oluşumu ve saç üretiminin sürdüğü görülmüştür.

Saç ekimi operasyonundan sonra nasıl bakım yapılmalıdır:
Saçlar üç gün süreyle yıkanmamalıdır. Üçüncü günden sonra saçlar yıkanabilir yalnız ekim yapılmış alanlar hırpalanmamalıdır. Saç, bir hafta süreyle ovalamadan ve yüksek basınçlı suyun altına tutmadan dikkatlice yıkanmalı, yavaşça kurutulmalıdır.

Saç ekimi sonrası saçların görünümü normal midir:

Saçın taranma yönü dikkate alınarak ve küçük kökler şeklinde ekilen saçlar uzadığı zaman ki bu en az üç ay sonra gerçekleşir. Son derece doğaldır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *