sağlıklı ve güzel saçlar için ne yapmalıyız

saglikli saclar icin

SAĞLIKLI PIRIL PIRIL SAÇLARINIZ OLSUN İSTERMİSİNİZ

Saç güzelliği hem bayanlar hem erkekler için çok önemlidir. Güzelliğin en canalıcı noktası da saçlardır elbette. Saçların sağlılı görünümü için yapılması gerekenleri Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuğba Türe madde madde açıklıyor.Saçtaki kırılmalar, matlaşma ve pullanmalar, çevresel faktörlere, beslenme alışkanlıklarına ve yanlış uygulamalara bağlı olarak gelişebilir. Saçlara gerekli özen gösterildiğinde sağlıklı saçlara kavuşmak mümkündür.

Öncelikle Sağlıklı Beslenmeli:

Saçların kökünden beslendiği unutulmamalıdır. Dışarıdan uygulanan ürünler saçlara sağlık getirmez. Saçlar için gerekli olan vitamin ve mineraller ancak kan yolu ile saç köklerini besleyebilir. Demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotinden zengin beslenmek saç sağlığı için gereklidir. (Kırmızı et, yumurta beyazı, kurubaklagiller…) Dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan yiyecekleri( sebze, meyve vb..) gerektiği kadar tüketmek, düzenli uyku ve stresten uzak durmak saç sağlığı için önemlidir. Dermatoloji uzmanına danışmadan saç sağlığı için önerilen ilaçların kullanılması doğru değildir.

Saç Boyası Ve Jöle Saçları Yıpratır:

Saç boyası, renk açıcılar, jöle, köpük, sprey gibi kozmetik ürünlerin bilinçsiz kullanımı saçlara zarar verebilir. Saç şekillendirici ürünler sık kullanımda ve saçtan temizlenmediğinde saçta kalıntı oluşturarak saç tellerinde zayıflama ve kırılmalara neden olabilirler. Mümkün oldukça az kullanılmalıdır.

Saçlarınızı Hergün Yıkamayın:

Saçlar gün aşırı ve ılık su ile yıkanmalıdır. Ayrıca ikisi bir arada ürünler yerine şampuan ve saç kreminin ayrı ayrı uygulanması daha doğru olacaktır. Saç kreminin saç uçlarına sürülmesi yeterlidir.

Saçınıza sık sık Fön Çektirmeyin:

Saçların kaba ve sert bir biçimde taranması saçları yıpratabilir. Eğer kuru ve zor taranan saçlara sahipseniz durulanmayan bakım ürünlerini kullanarak saçlarınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca saçlar kurutulurken ve şekillendirirken çok sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Saçınızı Sıkı Toplamayın:

Özellikle alın bölgesinde bant şeklinde görülen saç dökülmelerinin en sık sebebi sıkı toplanmış saçlardır. Bu tarz uygulamalar, zaman içerisinde kıl köklerinin zarar görmesine ve saç kayıplarına neden olabilir.”

Uzmanların tavsiyelerini okudunuz. Sağlıklı ve bakımlı saçlar için bu kurallara dikkat etmemiz gerekiyor. Güzelliğimiz için saçlarımızın güzel görünmesi için biraz dikkat etmek gerekiyor. Sağlıklı ve güzel görünen saçlar dileğyle..alıntıdır. www.kadilariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *