ayaklarınızı şımartın

AYAK BAKIMI NASIL OLMALIDIR AYAKLAR İÇİN ÖZEL BAKIM ÖNERİLERİ

Ayaklarımız bizi gün boyu taşıyıp istediğimiz yere götürüp gezdiriyor. Peki sizce özel bir bakımı hak etmiyorlar mı? Ayaklarımızı dinlendirmeli, sevmeli onlara iyi bakmalıyız ki bizi taşısınlar öyle değil mi? Üstelik yaz mevsimini yaşadığımız şu günlerde açık ayakkabılar giyeriz, ayaklarımızın güzel görünmeye de hakkı var öyle değil mi? Peki ayaklarımıza özel bakım yapmak zor birşey midir? Aslında hayır… Ayak bakımı için doğal malzemeler ile evde hazırlayacağınız özel kürler ile ayaklarınıza bakım yapabilirsiniz. Doktorum programında Özgül İşgör ayak bakımı için doğal tarifler açıkladı. Bu tarifler ile ayaklarınızı şımartın, özel bir bakım yaparak sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayın.

DİNLENDİRİCİ AYAK BANYOSU TARİFİ

Ayaklarımızı dinlendirelim ki yeni güne hazır ve sağlıklı olsunlar. Doğal bitki yağları ile ayaklarımızı nasıl dinlendireceğiz açıklayalım.

Malzemeler:

* 7 damla çamözü yağı,
* 5 damla nane yağı,
* 5 damla limon yağı,
* 1 tatlı kaşığı avokado yağı.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Ayaklarınızı içinde bekletebileceğiniz bir kabın içerisine ılık su koyun ve içerisine bitki yağlarını damlatın. Ayaklarınızı bu suda 15 dakika kadar bekletin ve iyice kurulayın. Ayaklarınızın nasıl ferahladığını ve dinlendiğini göreceksiniz.

CANLANDIRICI AYAK BANYOSU TARİFİ

Ayaklarımız gün boyu ayakkabı içerisinde sıkışıp kaldı. Üstelik bizi taşıyarak yoruldu ve bir canlanmayı hak etti aslında. Ayaklardaki kan dolaşımını hızlandırıp canlandırmak için özel bir bakım yapmaya ne dersiniz. Doğal bitki yağları ile hazırlayacağınız ayak banyosu çok işe yarayacaktır.

Malzemeler:

* 10 damla çamözü yağı,
* 5 damla papatya yağı,
* 5 damla zencefil yağı,
* 5 damla biberiye yağı,
* 1 tatlı kaşığı avokado yağı.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Ayak banyosu yapabileceğimiz bir kabın içerisine ılık su koyalım ve bitki yağlarını damlatıp karıştıralım. Sonra bu özel karışımı ayaklarımızla buluşturalım. 15- 20 dakika kadar ayaklarımızı içerisinde bekletelim. Sonrasında ayaklarımızı iyice kurulayalım. Ayaklar ıslak kalırsa bakteri ürer ve mantar gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Her zaman ayaklarınızın kuru olmasına dikkat ediniz.

AYAK KOKUSU ÖNLEYİCİ BANYO TARİFİ

Gün boyu ayakkabı içerisinde havasız kalan ayaklarda ayak kokusu olması kaçınılmazdır. Ayak kokusu olmaması için doğal bir yöntem kullanarak ayak kokusundan kurtulabilirsiniz.

Malzemeler:

* 6 damla manuka yağı,
* 6 damla çay ağacı yağı,
* 6 damla kekik yağı,
* 10 damla lavanta yağı,
* 1 tatlı kaşığı jojoba yağı.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Ilık su içerisine tüm yağlarımızı istenilen ölçülerde damlatalım ve ayaklarımız bu karışım içerisinde 20 dakika kadar bekletip kurulayalım. Ayak kokusunu önleyici olacaktır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *