dudak kuruması neden olur

DUDAKLAR NEDEN KURUR DUDAK KURUMASINA DOĞAL ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ NELERDİR

Dudaklarınızda sürekli kuruma, çatlama ve kabuklaşmamı oluyor. Neden sürekli dudaklarım kuruyor? diyorsanız, bu sorunuza cevap verebilmek için detaylı bir araştırma yaptık. Dudak kuruması neden oluyor ve dudaklarınız kuruyorsa ne yapmanız gerekiyor açıklayacağız.

Dudak Kuruması Neden Olur:

Dudakların kurumasının başlıca sebebi nem eksikliğidir. Aslında dudak kurumaz tüm vücudumuz kurur ancak dudaklarda kırmızı rengini veren kılcal damarlar bol bulunsada yağ ve ter bezleri bakımından yoksundur. Bu yüzden dudaklarımız vücudumuza göre daha hızlı tepki verir. Çoğu zaman dudaklarınız, susuzluktan, fazla rüzgar ve güneşe maruz kalmaktan dolayı nemini kaybeder ve kurur. Kuru ve çatlamış dudaklar, B vitamini eksikliğinden kaynaklanabiliyor. Örneğin, tipik bir belirti olmamasına rağmen, çatlayan dudaklar ise folik asit eksikliğinin habercisidir. Aynı zamanda riboflavin (B2) vitamini eksikliği belirtisi de olabiliyor. Yaşlı ya da alkol bağımlılarında bu durum risk oluşturuyor. Riboflavin eksikliği, tipik olarak dengeli, sağlıklı beslenme ya da vitamin takviyesiyle tedavi edilebiliyor.

Dudak Kabuklaşması Nedenleri:

Dudaklarınızda kurumanın yanı sıra kabuklaşma da meydana geliyorsa dudakların hassas olmasından kaynaklanır. Dudak derisi oldukça ince ve dayanıksızdır. Dış çeperinde hücreler ölür ve kabuklaşmaya başlar. İşte dudaklarımız cildimize göre bu yüzden çabucak kabuklaşır. Dudaklarınızdaki kurumayı iyileştirdiğinizde dudak kabuklaşması da olmayacaktır.

Dudak Kuruması İçin Doğal Çözüm Yöntemleri:

* Dudak kurumasını önlemek için öncelikle yapmamız gereken yeterince su içmek olmalıdır. Yeterince su içmeyen kişilerde dudaklar daha çok kurur. Tüm vücut nemini kaybederken en hassas bölgelerimizden olan dudaklarda nemini kaybeder ve kurumaya başlar.

* Yeterince su içiyorsunuz fakat yinede dudaklarınız mı kuruyır. Bunun sebebi aşırı sıcak yada soğuk havaya maruz kalmanızdan kaynaklanabilir. Bu nedenle çok sıcak yada soğuktan dudaklarımızı korumak için mutlaka dudak koruyucu nemlendiriciler kullanmalıyız.

* Dudaklardaki kuruma sonucu ortaya çıkan kabuklaşmayı önlemek için dişlerinizi fırçalarken dairesel hareketlerle dudaklarınızı da fırçalayın. Böylece dudaklarınızdaki ölü hücrelerin atılmasını ve dudakların canlı bir görünüme kavuşmasını sağlamış olursunuz.

* Tüm önlemleri almanıza rağmen sürekli dudak kuruması şikayeti yaşıyorsanız bunun nedeni vitamin eksikliği olabilir. Özellikle B vitamini içeren besinler tüketmeliyiz. Örneğin bol bol ceviz, dereotu, bulgur, süt, et, pul biber, yumurta sarısı, patates ve meyveler yemeliyiz.

* Sigara kullanıyorsanız dudaklarınızda muhtemelen kuruyordur. Sigarayı bırakmalısınız.

* Dudak kurumasının nedenlerinden biri de strestir. Stres tüm vücudunuza etki ettiği gibi dudaklarınızında çatlamasına neden olur. Stresten kurtulmanın en sağlıklı yollarından biri de spor yapmaktır. Vakit bulamıyorsanız en azından yürümek size iyi gelecektir.

* Dudaklarınızın kuruması ve çatlayıp kabuklaşmasını önlemek için doğal bir tarifimiz var. Dudaklarınıza bal ve vazelin sürün. Elbette çok fazla değil parmağınızla bir miktar alıp ovarak dudaklarınıza sürün etkisini hemen gösterir.

* Dudak kurumanız dudaklarınızı sık sık yalamanızdan kaynaklanıyor olabilir. Dudaklarınızı yalamayın aksi takdirde nemin daha hızlı uçuşmasına sebebiyet verirsiniz.

Dudak kurumasının nedenlerini ve dudak korumasını önleyecek yöntemleri açıkladık. Fakat bu yöntemleri denediniz ve hala dudak kurumasını geçirmediyse bir doktora görünmelisiniz. Sistemik bir rahatsızlık olabilir. Sağlıklı ve güzel günler dileriz.. www.kadinlariz.com

 


 

One Comment

  • online gün
    11 Mart 2012 | Permalink |

    ben de dudaklarımı dilimle ıslatıyordum,yine kuruyordu,bu açıklamanız için teşekkür ederim.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *