tırnak kırılması nedenleri ve tedavisi

TIRNAK KIRILMASI SOYULMASI VE SARARMASININ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

* Tırnakların kolay kırılmasının başlıca nedeni beslenme bozukluklarıdır. Tırnak kırılması sorunu dengeli beslenme ile çözülebilir.

* Tırnak kırılmasının önlenmesi için tırnak sorunlarına neden olan rahatsızlığın ortaya çıkarılması gerekir. Bunu da cildiye ve iç hastalıkları uzmanı, muayene ve tahlillerle tesbit eder. Tedavi buna göre yapılır.

* Tırnakların kolay kırılmasının en yaygın sebebi vitamin ve mineral eksikliğidir. Başlıca demir, çinko, kalsiyum, magnezyum ile A ve D vitamini eksikliği neden olabilir. Bu vitamin ve mineralleri alabilmek için öncelikle sağlıklı beslenmek gerekir. Gerekirse multivitamin tabletler veya kalsiyum, çinko, magnezyum gibi besin takviyeleri yapılabilir.

* Tırnak kırılmasının asıl nedenlerinden biri de vücut ve dolayısı ile tırnakların susuz kalmasıdır. Böyle bir şikâyetiniz varsa günde ortalama sekiz bardak su içmek konusunda kendinizi alıştırın.

* Tırnakların kolay kırılmasının bir diğer nedeni yağ eksikliği olabilir ancak bu durum alınan yağ miktarını arttırmakla değil de dengeli beslenme ile çözülebilir.

* Demir eksikliği anemisine bağlı tırnak bulgularını diğerlerinde ayırmak gerekirse tırnaklarda kolay kırılmanın yanı sıra uzunlamasına kabarık çizgilenme, düzleşme, çukurlaşma da görülür. Demir eksikliği anemisinin tedavisi ile bu şikayetler de ortadan kaybolur. Ve takviye olarak da bol bol üzüm suyu, erik suyu, havuç suyu önerilir.

* Eğer tırnaklarınızda kırılma yok ama beyazlaşma varsa bunun sebebi kalsiyum eksikliğidir. Yine multivitamin ya da kalsiyum ile D vitamini destek ürünleri, beraberinde bolca süt, süt ürünleri ve her gün 10 – 15 tane fındık, badem yenilmesi de uzman önerileri içinde yer almaktadır.

* Eksikliğe göre ilaç ya da beslenme önerilerinden başka tırnaklarınızın kırılmaması için zeytinyağı ve limon karışımı ile ellerin tırnakların ovulması ve beraberinde besleyici merhemlerin kullanılması da konunun uzmanları tarafından önerilmektedir.

* Son olarak tırnak renginden kısaca bahsetmek gerekirse; tırnak rengi de bir sağlık göstergesidir. Vücuttaki eksikliklerin yanı sıra nikotin, kötü ojeler, kötü asetonlar da tırnakların sararmasına neden olur. Bunun için ikiye bölünmüş bir limonu sararan tırnaklara sürdükten sonra oksijenli suyla ıslatılan pamukla ovulması yine uzman önerilerindendir.

Bir limon kabuğunun dışıyla her gün iki kez beşer dakika tırnaklarınızı ovun. Ya da limon kabuğunun dışından çıkaracağınız suyu hintyağı ile karıştırıp tırnaklarınızı ovun.

* Bir yöntem de bir çorba kaşığı karbonatı bir bardak ılık suda karıştırın ve tırnaklarınızı her gün bu suda 10 dakika bekletin. Haftada bir gün oje sürmeyerek tırnaklarınızı dinlendirin.Güzel günlere www.kadinlariz.com

 


 

4 Comments

 • dieta
  29 Eylül 2012 | Permalink |

  Tırnaklarınızın kırılmaması için bir başka formülde; yarım limonun suyunu, bir tatlı kaşığı limon kolonyası ve iki tatlı kaşığı gliserini karıştırın. Daha sonra bu karışımın içine tırnaklarınızı sokun. Her gün uygulayabileceğiniz bu formül sayesinde tırnaklarınız daha güclü oluyor olacaktır.

 • admin
  02 Ekim 2012 | Permalink |

  Merhaba Diata paylaşımınız için çok teşekkürler.. Güzel günlere..

 • silver price
  06 Ekim 2012 | Permalink |

  İnce ve kolay kırılan tırnakların bakımı için kullanılan tırnak cilasıdır. İçeriğindeki güçlendirici reçineler tırnağı sertleştiriken aynı zamanda esnek olmasını sağlar. Böylelikle tırnaklar günlük hayatınızda dış etkenlere karşı korunmuş olur. Ojenin altına astar olarak kullanılabilir.

 • offshore corporation
  15 Ekim 2012 | Permalink |

  Tırnaklarınızın kırılmaması için bir başka formülde; yarım limonun suyunu, bir tatlı kaşığı limon kolonyası ve iki tatlı kaşığı gliserini karıştırın. Daha sonra bu karışımın içine tırnaklarınızı sokun. Her gün uygulayabileceğiniz bu formül sayesinde tırnaklarınız daha güclü oluyor olacaktır.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *