rüya nedir

RÜYA NEDİR
Bütün günün yorgunluğu ile dinlenmek için insanların uyumaya ihtiyacı vardır. Çok ilginçtirki ömrümüzün üçte birini uyku ile geçiririz. Evet uyumak insanın doğası gereği bir ihtiyaçtır. Fakat uyku esnasında gördüğümüz rüyalar bilim adamlarını hep meşgul etmiş ve tam olarak açıklanamamıştır. Rüya metafizik bir olaydır ve her insan uyku sırasında pekçok rüya görür. Bunların bazılarını hatırlarken bazılarını hiç hatırlamayız. Rüya çok hızlı oluşur. Birkaç dakika içinde gördüğümüz rüya bize saatlerce devam etmiş gibi gelir. Gördüğümüz rüyadan sonra uykuya dalıp uyanmamışsak bu rüyayı hatırlamayız. Rüya sonrası hemen uyandığımız rüyalar hatırlanmaktadır.

Bilim adamları rüyalar konusunda farklı düşünceler ortaya atmış fakat kesin bir sonuç belirtememişlerdir. Ünlü ruhbilimci Sigmund Freud‘un da araştırmalarının büyük bölümünü oluşturan uyku sırasında, kişinin bilinç altında düşüncelerinin, özlemlerinin ya da isteklerinin bir film şeridi gibi göz önünden geçtiği varsayılır. İşte bizler bu olguya Rüya adını veriyoruz. Freud’a göre bilincin gizlediği, tamamen sakladığı bu olgular ortaya çıkabilmek için yol aramaktadırlar. Bunlardan bazıları da rüyalar haline girerek kendilerini göstermektedirler.

Birkaç saniye içinde gördüğümüz fakat bize çok uzun gibi gelen rüyalar, rüya bilimciler tarafından yorumlanmaktadır. Rüyaların üç türlü olacağını söyleyen rüya bilimciler, birinci tür rüyalar, insanların yaşadıkları olayların etkisinde kalarak gördükleri rüyalardır. Örneğin korku filmi izleyip uyuyan bir insan filmin etkisinde kalarak rüyasında korku dolu olaylar görebilir. İkinci tür rüyalar karabasan denilen rüyalardır. Bu rüyalarda önce güzel olaylarla başlayan fakat daha sonra korkutucu bir hal alan rüyalardır. Üçüncü tür rüyalar ise genellikle sezgileri yüksek insanlar tarafından görülen ve farklı olayların ve kişilerin görüldüğü rüyalardır. İşte bu rüyalar yorumlanması ve dikkat edilmesi gereken rüyalardır. Rüyada gördüğümüz olayların gerçekleşebileceği yada belli bir konuya işaret ettiği düşünülür. Bu nedenle rüya yorumcuları bu rüyalar ve gördüğümüz kişi ve objeler için yorumlar yaparlar. Rahat ve güzel bir uyku ve en güzel rüyalar dileğiyle…
Admin Serpil Özyaman

 


 

3 Comments

 • rüya yorumu
  14 Mayıs 2010 | Permalink |

  ücretsiz ve kişiye özel rüya yorumları yapan websitemiz için araştırma yaparken tesadüfen bu güzel paylaşım ile karşılaştım. Çok faydalı konular yayınlıyorsunuz ilgiyle takip edeceğim.

 • Ercan Durmaz
  07 Ekim 2010 | Permalink |

  Çok sıkıcı bir rüya gördüm. Rüyamda bir hayvanat bahçesinde aslanlar kafeslerinde oturmuşlar at eti yiyorlardı. Aslanlardan bazıları bana bakıyordu. Atlardan biri yerde yatarken ben ölmüş sandıydım. Meğer henüz öldürmemişler. Birden o da kalktı ve bana bakıyordu. Bu ne anlama geliyor acaba?

 • admin
  07 Ekim 2010 | Permalink |

  Merhaba rüya tabirleri kategorisinden aslan ve at ile ilgili yorumları okuyarak rüyanızı anlamlandırabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *