bıldırcın yumurtasının faydaları

BILDIRCIN YUMURTASI FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR

Tavuk yumurtasına göre daha küçük olmasına rağmen besin değerleri ve vitaminleri açısından daha faydalı olan bıldırcın yumurtası, bıldırcın kuşunun yumurtasıdır. Bir tavuk yumurtası 60-70 gram olmasına rağmen bıldırcın yumurtası 10-12 gramdır. Buna rağmen bıldırcın yumurtasının tavuk yumurtasına oranla 3-4 kat daha fazla besin değeri vardır. Küçük bir yumurta olan bıldırcın yumurtası içerdiği vitamin ve besin değerleri oldukça yüksek ve insan sağlığı için çok faydalı bir yumurtadır. Özellikle çocukların beslenmesinde çok faydası vardır. Özellikle öksürük ve alerjiye çok faydalı olduğunu söyleyen uzmanlar bol bol bıldırcın yumurtası yenmesini tavsiye ediyor. Bıldırcın yumurtası alerji yapar mı diyenler için söyliyelim ki alerji yapmak yerine alerjiyi tedavi ediyor.

Bıldırcın Yumurtasının Vitaminleri ve Besin Değerleri:

Bıldırcın yumurtası 158 Kcall enerji içerir. Tavuk yumurtasında % 11 iken bıldırcın yumurtasında %13 oranında protein bulunur. Bıldırcın yumurtası 140 Mikrogram B1 içerirken, tavuk yumurtası 40 mikrogram B1 vitamini içerir. Bıldırcın yumurtası tavuk yumurtasından 2 kat fazla vitamin A ve B2 ihtiva eder. Ve yine tavuk yumurtasından 5 kat daha fazla demir ve potasyum bulunur. Bıldırcın yumurtası ayrıca fosfor ve kalsiyum yönünden zengindir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları:

* Bıldırcın yumurtası içerdiği vitaminler ile vücuda güç ve zindelik verir.
* Bağışıklık sistemini güçlendirir.
* Solunum yolu hastalıklarına faydalıdır.
* Alerjik astım sorunları için doğal bir antibiyotik gibidir.
* İçerdiği yüksek protein ile çocukların büyümesine ve sağlıklı beslenmesine katkıda bulunur.
* Çocuklar için eğlenceli bir vitamin hapı gibidir.
* Çocukların hem beden hem zihin gelişiminde etkilir.
* Bıldırcın yumurtası gebelikte artan demir ve mineral ihtiyacını karşılar.
* Üst solunum yolları için antiseptik yani mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.
* Antihistaminik özelliği ile alerji için faydalıdır.
* Ekspektoran yani balgam söktürücü etkisi vardır.
* Sindirim sistemi düzensizliklerinden olan gastiritis, mide ülseri ve duodenal ülserin düzelmesinde etkilidir.
* Hemoglobin düzeyini arttırarak ve toksinleri ve ağır metalleri kandan uzaklaştırarak anemi (kansızlık) tedavisine yardım edebilir.
* Tüberküloz (verem), bronşiyal astım, diyabet ve damarsal gerginliğin tedavisine yardımcıdır.
* Güçlü bir anti kanser etkiye sahiptir ve kanserojen gelişmeyi durdurmaya yardım eder.
* Karaciğer, böbrekler ve safra kesesindeki taşların atılıp yok edilmesine yardım eder.
* Kalp kasının güçlenmesine ve kan dolaşımının hızlanmasına yardım eder.
* Hafızayı güçlendirir, beyin aktivitesini yükseltir ve sinir sistemini düzenleyebilir.
* İmmun sistemi güçlendirerek, organların yaşlanmasını yavaşlatır.
* Deri rengini düzeltip saçların gür ve parlak olmasını sağlar.

Bıldırcın Yumurtası Kolestrol Yapar mı:

Yumurta denilince aklımıza kolestrol hastalığı geliyor. Tavuk yumurtasının fazla yenmesi kolestrol değerlerini yükseltir fakat bıldırcın yumurtasında durum farklıdır. Bıldırcın yumurtası kötü kolesterol (LDL) içermez. Faydalı kolesterol yani iyi,koruyucu kolesterol olarak bilinen (HDL) açısından oldukça zengindir.Türkiye’de genel olarak iyi,koruyucu kolesterol olarak bilinen (HDL) ortalaması düşük olduğundan bu yumurtanın önemi farklı hale geliyor. Yaşlı insanlar da bu yumurtayı rahatlıkla yiyebilirler.

Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir:

Bıldırcın yumurtası tıpkı tavuk yumurtası gibi haşlanarak hatta omlet yapılarak bile yenebilir. Özellikle çocuklara haşlanarak rafadan yedirilmesi tavsiye edilir. Bıldırcın yumurtasını öksürük,astım gibi üst solunum yolu hastalıkları için kür olarak kullanacaksanız size bir tarifimiz var. Bu kür ile öksürüğünüz tamamen iyileşir, nefesiniz açılır ve balgam sorununuz kalmaz. Bu denenmiş bir tariftir ben şahsen kullandım ve gerçekten çok faydalı olduğunu gördüm.

Bıldırcın Yumurtası İle Öksürük Kürü:

Bir adet bıldırcın yumurtasını bir bardağın içine kırıyorsunuz. Üzerine 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırıyorsunuz. Üzerini ılık süt ile dolduruyorsunuz. 15 gün süreyle sabahları aç karnına bu karışımı içtiğinizde öksürükten eser kalmayacaktır. Astım yada alerjik sorunlarınız varsa bu hastalıklar için de çok işe yarıyor. Sağlıklı günler dileriz..

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *