grip olmamak için ne yemeliyiz

GRİP OLMAMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ NELER YEMELİYİZ

Özellikle kış mevsiminin en sık rastlanan hastalığı olan grip bulaşıcı ve insan hayatını olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Hasta oladan sağlığın kıymetini bilmeyen biz insanlar genelde grip olunca ilaç kullanır ve beslenmemize dikkat ederiz. Oysa ki grip olmadan önce yediklerimize dikkat etsek ve sağlıklı beslensek, bağışıklık sistemimiz güçlü olacağından grip hastalığına yakalanmayız. Peki grip olmamak için neler yemeli, hangi vitaminleri düzenli ve yeterli almalıyız açıklayalım.

Grip Olmamak İçin Hangi Vitaminleri Almalı Neler Yemeliyiz:

C VİTAMİNİ: Nar meyvesi C vitamini deposudur. Hergün 1 adet nar yemek günlük C vitamini ihtiyacını karşılar. Bunun yanında maydanoz, yeşil sivribiber, roka, turunçgiller( portakal,mandalina gibi), kuşburnu, soğan, kereviz, brokoli, çilek ve kivi.

A VİTAMİNİ: Hangi gıdalar A vitamini içerir; Balık, yumurta sarısı, kırmızı et, süt, yoğurt, havuç, kayısı, tatlı kabak, kavun, şeftali, ıspanak, brokoli, tere, maydanoz, dereotu ve roka.

E VİTAMİNİ: En çok E vitamini bulunan besinler şunlardır: Bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta ve kepeği ayrılmamış un.

SELENYUM:Selenyum içeren besinler; balık, deniz ürünleri, etler, tahıllar, yumurta, brokoli, lahana, kereviz, soğan, sarımsak, mantar ve turp.

ÇİNKO: Hangi yiyeceklerden çinko alırız; Etler, balık, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri, yağlı tohumlar, kurubaklagiller, kepekli tahıl ürünleri ve mantar.

Bu saydığımız gıdaları düzenli olarak yediğinizde bağışıklık sisteminiz güçlü olur ve grip gibi daha pekçok hastalığa yakalanma riskiniz düşük olur. Dengeli beslenerek hastalıklardan korunmak mümkündür. Sağlıklı günler dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *