hafızayı güçlendiren yiyecekler


Ginkgo Bloba

HAFIZAYI GÜÇLENDİREN BİTKİLER NELERDİR

Günümüzde pekçok insan unutkanlıktan şikayetçi. Hafızam hiç kuvvetli değil herşeyi çok çabuk unutuyorum diyenlerin sayısı gittikçe artıyor. Yoğun çalışma temposu en büyük etken. Bunun yanında yediğimiz yiyeceklerin GDO lu olması unutkanlığın önemli nedenlerinden biridir. Doğal olmayan katkı maddeleri ile donatılmış yiyecekler beyin hücrelerimizi öldürüyor. Peki ne yapalım. Unutkanlıktan kurtulmak ve hafızamızı yenilemek için doğal bitkisel yöntemler varmıdır.Evet bir çok yiyecek vardır hafızanızı geliştirecek. Eğer bu yiyecekleri spor ve düzenli bir uyku ile beraber yaparsanız hafızanızı güçlendirebilirsiniz. Bazı yiyecekler beyni gerçekten güçlendirir hafızanızı geliştirirken bazı yiyecekler ise tersi bir etki yapar. Şeker, tuz, karbonhidrat ve un hafızanız için iyi olmayabilir, bu gıdaları fazla tüketmemek gerekir.

Hafızayı güçlendiren yiyecekler ve bitkiler:

* Beynimizi yağ asidi ve EFA ile beslemeliyiz beynimizin bir kısmı yağdan oluşur ve sağlıklı bir hafızaya sahip olmak için yüksek miktarda EFA içeren yumurtadan bol bol tüketmeliyiz.

* Yağlı balık çeşitleri omega-3 yağına yani EFA’yı yüksek miktarda içerir. Bu yağ beyin gelişimi için çok önemlidir hafızanızı geliştirir ve öğrenmeyi
kolaylaştırır. Som, uskumru ve sardalyada yüksek miktarda omega-3 yağına sahiptir.

* Soya ise sözlü ve sözsüz hafızayı güçlendirir.

* Otlardan ise Gingko biloba, Asyada uzun zamandır kullanılan beyni güçlendiren en etkili otlardandır. Damarlardan geçen oksijen miktarını çoğaltarak, beyne daha çok kan gitmesini sağar. Bunu düzenli olarak kullanırsanız 1 aya kalmadan faydasını görmeye başlarsınız.

* Yeşil çay, Alzhemir hastaları için hafızayı güçlendiren bir destek bitki olarak değil ilaç kullanılmaktadır. Yeşil çay ile 7 güne kalmadan etkilerini görmeye başlıyorsunuz.

* Yapılan araştırmalarda ve testlerde adaçayı içenlerin daha başarılı oldukları görülmektedir. Tam olarak ne gibi bir fayda sağladığı tam olarak bilinmesede beyne giden kimyasalları çoğaltığı öngörülüyor. Alzheimer hastaları ilaç niyetine kullanabilirler.

* Biberiyede diğerleri gibi hafızayı güçlendirir ve bırakmadan kullanırsanız
çok faydasını görürsünüz.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *