hamburgerin zararları nelerdir

HAMBURGERİN ÇOCUKLARA ZARARLARI

Özellikle çocukların çok sevdiği besinlerden biri olan hamburgerin oldukça zararlı bir besin olduğunu açıklayan uzmanlar, Hamburger çocuklarda obeziteye zemin hazırlıyor ve kalp hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalık riskini ciddi oranda artırıyor. Peki hamburger nasıl zarar veriyor ve hamburger neden zararlıdır açıklayalım. Hamburger, en zararlı yağ türü olan trans yağlar içerdiğinden çok En zararlı yağ türü olan trans yağlar kullanıldığı içinrar verir. Trans yağ nedir diye merak edenler için açıklayalım.

Trans yağlar sentetik olarak yapılır, bunlar doğal olarak oluşmaz. Trans yağlar sıvı bitkisel yağları katı yağ yapabilmek için onlara hidrojen eklenme işlemi olan endüstriyel bir süreçle meydana getirilir. Bunlar ayrıca kısmen hidrojenlenmiş yağlar olarak da bilinir.

Trans yağlar tekli doymamış ya da çoklu doymamış olabilir fakat hiçbir zaman doymuş olmaz. Bir trans yağ trans-izomer yağ asitleriyle bir doymamış yağ çeşididir. Bu yüzden trans yağlar doymuş yağlardan daha az hidrojen atomuna sahiptir.

Trans yağlar insan hayatı için gerekli değildir ve genellikle sağlığı iyi yönde desteklemez. Trans yağ tüketmek kötü LDL kolesterol seviyesini arttırır ve iyi HDL kolesterol seviyesini azaltır ve böylece koroner kalp damar hastalıkları ve inme riskini arttırır.

Trans yağlar en çok kızartma türü yiyeceklerde, tatlı çöreklerde, tart, pasta, bisküvi, pizza hamuru, hamur işi, kraker, bazı margarinler, katı yağlar ve birçok fırınlanmış yiyeceklerde bulunur. Peki trans yağ kullanıldığını nasıl anlayabiliriz. Eğer besin etiketinde kısmen hidrojenlenmiş yağlar yazısını görüyorsanız bu o yiyeceğin trans yağ içerdiği anlamına gelir.

Sağlıklı nesiller yetiştirmek istiyorsak çocuklarımızın beslenmesine dikkat etmeliyiz. Eğer çocuğumuz hamburgerden hiç vazgeçemiyorsa en azında az yemesini sağlayalım. Sağlıklı günlere..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *