karbonhidrat bağımlılığı

KARBONHİDRAT BAĞIMLISIMIZINIZ ÇOK EKMEK YİYORUM DİYORSANIZ İŞTE ÇÖZÜM

yanlış beslenme alışkanlıklarımızdan biri de çok ekmek yememizdir. Genelde insanlar ekmek yemezsem karnım doymuyor derler. Aslında bu bilinç altına yerleşmiş bir alışkanlıktır. Aşırı ekmek yemek kilo almanın başlıca nedeni aslında. Hiç ekmek yemeyelim diyemeyiz, vücudumuzun karbonhidrata ihtiyacı vardır, ekmek yemeliyiz fakat ölçülü olmak şartıyla. Karbonhidrat yalnızca ekmek değil tabiki biz en bariz örneği olarak ekmeği gösteriyoruz. Makarna, patates kızartması, hamur işleri gibi geniş bir karbonhidrat grubu var. Aslında aşırı karbonhidrat yeme isteği bir bağımlılıktır diyen Doktor Mehmet Öz, bu bağımlılığın nedenlerini ve çözüm yöntemlerini açıklıyor. Şimödi Mehmet Öz’ün yazısını sizlerle paylaşalım.

Karbonhidrat bağımlılığının nedenleri:

Beyaz karbonhidratların neden bu kadar bağımlılık oluşturduğunu hiç merak ettiniz mi? Bu, mideden beynin zevk alma ve ödül merkezlerini etkileyen bir hormon ve nörotransmitter (nöronlar arasında ya da bir nöron ile başka bir hücre arasında iletişimi sağlayan kimyasallar) olan dopamini ürettiğiniz bölümüne giden kimyasallardan kaynaklanır. Beynin bu bölümleri uyarıldığı anda, ister alkol, uyuşturucu veya karbonhidrat olsun; bağımlılık yaratan maddeleri daha çok istemeye başlarsınız.

Karbonhidratlar Neden Zararlıdır:

Unlu mamüller, patates kızartması veya cips benzeri işlenmiş atıştırmalıklar gibi işlenmiş karbonhidratları fazla tüketmek, vücudunuzda toksik etki yaratır. İşlenmiş karbonhidratlar, iç organ yağlanması veya vücudun insülin üretmesini kısıtlayan ve böylece sizi diyabete daha yatkın hale getiren karın bölgenizde biriktirdiğiniz omentum yağına sebep olurlar. Beyaz karbonhidratlar aynı zamanda kardiyovasküler hastalıklar ve hatta kanser riskinizi arttırır.

Mehmet Öz’den Karbonhidrat Tüketimini Azaltan 28 Günlük Beslenme Planı:

En çok bağımlılık yapan maddelerden kurtulmak 28 gün sürer; beyaz un, beyaz pirinç gibi işlenmiş karbonhidratlar da buna dahildir.

Ne kadar ekmek, pizza veya makarna yerseniz yiyin yetmiyorsa, bu 28 günlük plan karbonhidrat bağımlılığınızdan kurtulmak için size yardımcı olacak.

Bu plan sonrasında nasıl göründüğünüze ve nasıl hissettiğinize inanamayacaksınız. Enerjiniz artacak ve istenmeyen kilolarınızdan; özellikle de karın bölgesindekilerden kurtulacaksınız.

1. Hafta: Yağ Detoksu

İşe, bütün karbonhidratları mutfak raflarından kaldırarak başlayın. Olabilecek semptomlara direnebilmek için kaldırdıklarınızın yerini sağlıklı yağlarla doldurun ve kalori alımını endişe etmeyin. İlk haftanın amacı basit karbonhidratlardan kurtulmak. Yağlar sizi tok tutarak açlık krizlerini azaltmaya yardımcı olur ve fazla yemek yemenizi engeller.

Ayrıca, bu hafta, hiçbir yemeğiniz porsiyon başına 4 gramdan fazla şeker içermemelidir.

Tercih edebileceğiniz sağlıklı gıdalar;

* Zeytinyağı,
* Kuruyemişler,
* Avokado,
* Somon balığı gibi yağlı balıklar,
* Keten tohumu.

2. Hafta: Beyaz Yerine Esmer

Tam tahıllar sizi hem daha uzun süre tok tutar, hem kan şekerini düzenler hem de lif, vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Ayrıca, tam tahıllar yönünden zengin bir beslenme programının diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve obezite gibi kronik hastalık oranlarını düşürdüğüne dair bulgular mevcut. Erzak dolabınızı aşağıda listelenen besinler gibi lif zengini esmer karbonhidratlarla depolayın:

* Kinoa,
* Yulaf ezmesi,
* Tam buğday ekmeği,
* Esmer pirinç,
* Tam tahıllı makarna,

3. Hafta: El Ölçüsü

Bugüne kadar sağlıklı yağlara ve tam tahıllara alıştınız. Artık yapmanız gereken porsiyon kontrolüne odaklanmak. Ölçek ve ölçü kaplarını bir kenara bırakın. Doğru porsiyon ölçüsünü ayarlamak için ellerinizi kullanabilirsiniz:

* Karbonhidratlar = Yumruk

Bir porsiyon karbonhidrat, yaklaşık olarak yumruğunuz büyüklüğünde olmalıdır.

* Protein = Avuç içi

Bir porsiyon et, kümes hayvanı Eti veya balık, yaklaşık olarak avucunuzun içi büyüklüğünde olmalıdır.

* Yağlar = Başparmak

Bir porsiyon yağ, yaklaşık olarak başparmağınız kadar olmalıdır.

* Meyve ve Sebzeler = Avuç dolusu

Meyve ve sebzelere gelince… Elinize sığdırabildiğiniz kadar sığdırın.

Karbonhidratları her zaman yağlarla (tabi bir başparmağını geçmeyecek ölçüde) kombine edin. Bu, şeker emilimini azaltmaya ve kilo kontrolünü sağlamaya yardımcı olur.

4. Hafta: Ödül Zamanı

Haftada bir gün seçerek, ekmek, pizza veya makarna gibi beyaz undan yapılan en sevdiğiniz yiyeceğin tadını çıkarın. Karbonhidratı lifle birlikte tüketmek aynı zamanda şekeri daha iyi metabolize etmenize ve kilonuzu olduğu yerde tutmaya yardımcı olur. Örneğin pizza veya makarnanızı, üzerine sebze ekleyerek tüketebilirsiniz.
Doktor Mehmet Öz

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *