kestanenin faydaları

KESTANENİN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR

Kış akşamlarının vazgeçilmezi kestane, eskiden sobanın üzerinde kavrulup afiyetle yenirdi. Bu lezzetli kestanelerin yerini artık tavada yada turbo pişicilerde yapılan kestaneye bıraksa da yine de severek yediğimiz bir lezzettir. Peki bu zevkle yediğimiz kestanelerin faydalarını hiç merak ettiniz mi? Kestanenin eğlencelik bir besin olmanın yanında çok faydalı bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Kestane ile ilgili öğrenmek istediklerinizi açıklayalım.

Kestane (castanea vesca) : Kayıngiller familyasından; kışın yapraklarını döken, 25 – 30 metre boyunda bir ağaçtır. Yaprakları geniştir. Meyveleri iridir. Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestanede bol miktarda yağ ve protein bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.

Kestanenin Faydaları:

* Meyvesi, kasları kuvvetlendirir.
* Vücuda kuvvet ve enerji verir.
* Cinsel gücü arttırır.
* Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir.
* Hastaların iyileşmelerini hızlandırır.
* Kandaki kolesterol oranını düşürür.
* Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır.
* Varis ve basur şikâyetlerini azaltır.
* Karaciğere ve mideye de faydalıdır.
* İshali keser.
* Kabuklarının suda kaynatılması ile hazırlanan ilaç; ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır.

Kestane Nasıl Tüketilir:

Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir. Ayrıca kestanenin kabuğu ve ağacını kabuk ve yaprakları da kullanılır. Kestanenin kabukları haşlanıp suyu içilirse sinirleri yatıştırır ve ateşi düşürür. Kestaneler bıçak ile çizlip teflon tavada kavrularak çerez olarak yenilebilir. Suda haşlanarak yenebilir. Kestane şekeride leziz bir tatlı olarak sofralarınızı süsleyebilir. Kestane balı da pekçok hastalığa da iyi gelen şifalı bir yiyecektir.

Kestanenin Zararları:

Damar sertliği ve yüksek tansiyondan şikayet edenlerle, şeker hastaları yememelidir.

Kestanenin Kalorisi:

100 gram haşlanmış kestanede 131 kalori varken 100 gram kavrulmuş kestanede 245 kalori vardır.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *