muzun hiç bilinmeyen faydaları

muzun bilinmeyen faydalari

MUZ VE MUZ KABUĞU HER DERDE DEVA BİR ŞİFA KAYNAĞIDIR

Muzun potasyum deposu faydalı bir meyve olduğunu biliriz. Ancak şimdi size sıralayacağımız faydalarını okuduğunuzda şaşıracaksınız. Muzun kabuklarının bile şifa kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Muzun bilmediğimiz ne faydaları vardır açıklayalım.

* Muz kabuğunun iç tarafı ile 2 dakika dişlerinizi ve etrafını ovun, kabuğun içindeki potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineraller sayesinde dişleri beyazlatır.

* Günde 3 adet muz tüketmek inme riskini % 21 azaltır. Muz içeriğindeki potasyum ile kan basıncını azaltarak inme riskini azaltmaktadır.

* Meniere Hastalığı adı verilen kulak kaynaklı bir baş dönmesi hastalığında da özellikle atak dönemlerinde muz tüketilmesi, atak şiddetini ve süresini azaltmaktadır.

* Muz kabuğu ve meyvesi doğal antibiyotik etkilidir. Geceleri yatmadan önce yüzünüzü temizledikten sonra sivilcelerin üzerine muz kabuğunu sürtüp sabah kalkıp yıkadığınızda farkı göreceksiniz.

* Muz sivrisinek ısırmalarında da çok etkilidir. Muzun kabuğunu ısırılan yere sürün, kaşıntınızı ve kızarıklığı hemen aldığını göreceksiniz.

* Elinize bir şey battığında çaresi yine muz kabuğu. Hafif kararmış muz kabuğundan ufak bir parçayı kıymık batan yere, meyveye temas eden kısmı deriye temas eder şekilde gece boyunca bantlarsanız , ertesi gün uyandığınızda muzun içeriğindeki enzimlerin deriyi hafif soyarak kıymığı deri yüzeyine taşıdığını görebilirsiniz.

* Muz kabukları siğilede çare oluyor. Birkaç hafta boyunca her gün siğil üzerine muz kabuğu sarıp uyuyun. Siğillerinizin kaybulduğunu göreceksiniz.

* Muz mideye çok faydalı oluyor. Midenizmi kötü hemen 1 bardak ballı muzlu milkshake hazırlayın kendinize veya zencefil-çilek-muzu yoğurtla birlikte blenderdan geçirip yiyebilirsiniz.

* Sabah bulantısı olan hamile kadınlara BRAT diyeti önermektedir. BRAT=Banana, rice, applesauce, toast yani muz, pirinç, elma püresi ve kızarmış ekmek.

* Muz zayıflamak içinde ideal bir diyet meyvesidir. Büyük boy bir muzda 105 kcal gibi düşük bir kalori değeri vardır. Muzun içeriğindeki potasyum vücuttaki ödemi azaltmakta ve bu sayede kilo kaybı sağlamaktadır. Ayrıca bol lifli olduğu için kişiyi uzun süre tok tutar, glisemik indeksi düşük olduğu için de kanda ani şeker yükselmesine yol açmaz.

* Kuru cilt ve kırışıklıklarda muz maskesi oldukça etkili doğal bir nemlendiricidir. Olgun bir muzu ezip 1 adet yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı krema ile karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekleyiniz. Sonrasında ılık su ile yıkayınız. Ayrıca bu formül sertleşmiş, kuru ellerin yumuşatılmasında da yardımcıdır.

* Spor veya uzun süreli yürüyüş öncesinde kişiye hızlı enerji sağlayan bir meyvedir muz. Hatta spor sonrası da kişiyi rahatlatır.

* Muz, triptofan maddesinden zengindir ve beyindeki ve kandaki serotonin miktarını arttırarak kişinin rahatlamasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile uykusuzluğa da çok iyi gelir. Muz ile sağlıklı günler dileriz..

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *