narın faydaları

NAR MEYVESİNİN FAYDALARI

Nar (Punica granatum), Lythraceae familyasından içinde küçük çekirdekler ve meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşmuş, hafif ekşi tadında ılıman iklimlerde yetişen, özellikle Anadolu ve İran’da yetiştirilen bir meyve türü. Türkiye’de Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde yetişir.

Nar mevsimi yaklaştı. Tanelerini ayırıp yemek biraz zor olsada nar sayısız faydaları olan çok şifalı bir meyvedir. Halk arasında cennet meyvesi olarak adlandırılan nar, kalp damar hastalıklarından karaciğere, tansiyondan kolestrole pekçok hastalığa şifa olan bir meyve. Hatta nar yağ yakıcı ve metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile zayıflamaya yardımcı bir meyve. Özellikle bel bölgesindeki yağların yakılmasında etkili kilo vermeye yardımcı bir meyvedir. Taze olarak taneleri yenilebileceği gibi suyu sıkılarak nar suyu olarakta içilmesi aynı faydayı sağlar. Fakat marketlerde satılan konsatre meyve suları aynı faydayı sağlamıyor. Pastörizasyon işlemi ve kutuda bekleme sonucunda meyvenin besin değerinde kayıplar oluşabiliyor. Meyveyi taze olarak yemeli veya taze sıkılmış suyunu içilmelidir.

Nar meyvesinin yüzde 15’inin karbonhidrat, yüzde 0,8’inin protein ayrıca B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir bakımından zengin bir meyvedir.Nar mideyi temizlemekte, deniz tutmasına karşı iyi gelmektedir. Ayrıca nar içindeki zarları ile yendiğinde mide ülserini iyileştirmektedir.

Bu özellikleriyle adeta bir ‘ilaç’ ve doğal antibiyotik görünümünde olan nar, sofralardan kesinlikle eksik edilmemesi gereken meyveler arasında yer alıyor. Nar suyu ayrıca damar sertliğine karşı güçlü etkisi bulunan bir içecek olarak karşımıza çıkıyor.

Prof. Dr Mehmet Öz nar çok faydalı bir meyvedir, kalp krizi riskini azaltır ve kalbinizi korur dedi.Bol bol nar suyu içenin kalbi sağlam olur, kanseden ve cimsel sorunlardan korunur diyen Mehmet Öz nar meyvesini yada nar suyunu bol tüketmelisiniz diyor. Mehmet Öz narda E vitamininden daha güçlü polifenol maddesi bulunur. Antioksidan özelliği olan bu madde kalp hastalıklarını önler.

Nar, özellikle içerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun savunma sistemini güçlendiriyor.
Beslenme ve Diyet Uzmanı Gürsel Doğan, yapılan araştırmalarda nar suyunun cilt kanserine ve erkeklerde prostat kanserine karşı koruyucu etkisinin görüldüğünü söyledi. Örneğin narda 10 bardak yeşil çaya ve 4 bardak kızılcık suyuna eşdeğer antioksidan madde bulunuyor.

Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, kalbi kuvvetlendiren nar suyunun, karaciğer zafiyetini giderdiğini, mide iltihabını ve ağrısını geçirdiğini söyledi.

NARIN FAYDALARI:

• Nar suyu yüksek tansiyon hastalığının tedavisinde, kalp ağrılarında, basur hastalığının tedavisinde faydalı olmaktadır.
• Böbrek zafiyetine karşı nar suyu içilmesi yararlıdır.
• Nar suyunun harareti giderici özelliği bulunmakta, şeker ve kurdeşen hastalığına iyi gelmektedir.
• Kalbi kuvvetlendiren nar suyu, karaciğer zafiyetini gidermekte, mide iltihabını ve ağrısını geçirmektedir.
• Nar ekşisi şeker hastalarına tavsiye edilmektedir.
• Nar şırasının şekerle hazırlanan şerbetinin idrar söktürücü özelliği vardır.
• Romatizma ağrılarının hissedildiği eklem ve uzuvlara nar şırası sürüldüğünde, ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
• Bayılmalara karşı nar şerbeti içilmelidir. Tatlı nar suyu, ses kısıklığı ve zatürreye karşı şifalıdır.
• Narın meyvesi ve suyunun yanı sıra çiçekleri ve kabuğu da yararlarıdır. Nar çiçeği bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirir. Boyun tutulmasında nar çiçeği lapası boyna konursa şifalı gelir.
• Narın kabuğu çay gibi demlenerek içildiğinde, mide ve bağırsak hastalıkları ile ishal ve dizanteriye karşı oldukça faydalı olmaktadır.

NARIN ZARARLARI:

* içerdiği bazı kimyevi maddeler yüzünden mide ve bağırsak hastalığı olanların, küçük çocukların ve hamilelerin fazla kullanmamaları tavsiye edilir.

* Tatlı nar midede çabuk çözüldüğü için hazmı kolaydır. Ancak zaman zaman midede şişkinlik ve gaz meydana getirdiği için ateşli hastalığı olanlara iyi gelmeyeceği belirtilmiştir.

 


 

One Comment

  • bedri eye
    12 Şubat 2012 | Permalink |

    Tesekurler tum doktorlara… tahminimi diyorum nar yiyen kisi bir universite de tedavi guruyor gibidir. Tum turk halkina uneriyom saygilar….

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *