ramazanda osmanlı şerbeti ile serinleyin

osmanli serbeti

OSMANLI ŞERBETİ NASIL YAPILIR FAYDALARI NELERDİR

Çok çeşitli Osmanlı şerbeti tarifleri var. Çeşitli meyvelerle hazırlanan şerbetler olduğu gibi hurma ve tarçın ile hazırlanan Osmanlı şerbeti tarifleride açıklanıyor. Doktor Ender Saraç Osmanlıda en çok tercih edilen şerbetin demir hindi şerbeti olduğunu söylüyor. Her derde deva demir hindi şerbetinin sıcak ramazan günlerinde susuzluğu gideren ve kan şekerini dengeleyen mucize bir şerbet olduğunu söylüyor. Bakın Ender Saraç Osmanlı şerbeti olan demir Hindi şerbetini nasıl açıklıyor.

Osmanlı geleneği olan demir hindi şerbeti çok faydalı bir içecektir. Her akşam iftardan sahura kadar bir kaç bardak içilebilir. Hindistan’da yetişen bu doğal meyva çok faydalı bir içecektir. Enerji veren sağlıklı ve serinleticidir. Harareti keser, kan yapar, bayanların regl günlerinde kaybettikleri kanı ve demiri geri almalarını sağlar. Faydaları saymakla bitmeyen demir hindi şerbeti ramazanda sıcak ve uzun günlerde rahat oruç tutmanıza yardımcı olacaktır.

Demir Hindi Şerbeti Hazırlanışı:

Aktardan alacağımız demir hindi meyvesi macuna benzer yapıdadır. Misket büyüklüğünde demir hindi 1 litre suda kaynatılır ve süzülür buzdolabında soğutulur. İçilirken limon ve nane eklenip içilir. Çokta lezzetli bir tadı var denemenizi tavsiye ederim. Hem serinletici hem besleyici hemde sağlığımıza sayısız faydaları bulunan Osmanlının meşhur demir şerbetini çok seveceksiniz. Sağlıklı günler dilerim. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *