süt kanser yapar mı

SÜT KANSERE NEDEN OLUR MU SÜTÜN ZARARLARI VAR MIDIR

Son günlerde basında yayınlanan haberler bembeyaz sütü kara bir hale getirdi sanki. Tarım Bakanı Mehdi Eker’in açıklamaları ile flaş haberler ile verilen “süt kanser yapıyor” sözü bizi derinden etkiledi. Hep çok sağlıklı bir gıda olarak tanıdığımız süt bir anda zararlı ve çağımızın hastalığı kanser nedeni olarak gösterildi. Bizim kalsiyum deposu ve çocuklarımızın geleceği için en önemli gıdalardan biri olarak bildiğimiz süt acaba gerçekten zararlı mı? kanser yapar mı? araştırdık.

Tarım Bakanı Mehdi Eker ilk yaptığı açıklamada antibiyotik ilaç enjekte edilen ineklerin sütünde ilacın etkisinin kalacağı ve insan sağlığına zarar vereceğini hatta kanser yapabileceğini söyledi. Fakat daha sonra yapılan haberler sonrasında yaptığı ikinci açıklamasında sütün zararının binde bir ihtimal olabileceğini açıkladı. Bu çelişkili açıklamalar çoğu insanın kafasında soru işaretlerine sebep oldu.

En doğrusu uzman açıklamalarıdır diye düşünerek uzman bir doktorun konu ile ilgili açıklamasını araştırdık. AİBÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barbaros Özer; süt içmeyin de yoğurt yiyin ifadsi çok yanlıştır. Her şeyden önce sütü ve süt ürünlerini birbirinden ayırarak konuşmamız lazım. Süt ve yoğurt birbirinin ikamesi değil. Birbirinin yerini dolduracak bileşenler değil, ikisi de ayrı ayrı muhteşem gıdalar. İkisinin de ayrı ayrı insan beslenmesinde ayrı yeri ve önemi var, çok büyük tararları var. Her yaş döneminde her ikisinin de ayrı ayrı tüketilmesi gerekiyor.

Halkımız gönül rahatlığı ile işlem görmüş, teknolojik işlem görmüş süt ve süt ürünlerini tüketebilir. Bu UHT sütün içinde bir şey var mı? Hayır, UHT sütün içerisinde hiçbir şey yok. UHT süt dediğimiz olay İngilizce olarak ‘Çok yüksek sıcaklıkta ısı işlemi uygulanmış süt’ demektir. Neden çok yüksek ifadesini kullanıyoruz? Sütün içerisinde mikroorganizmaların yavruları diyebileceğiniz spor diye adlandırılan unsurlar var. Bunların da bertaraf edilip tamamen mikroorganizmalardan arındırılması için süte yüksek ısı uygulanıyor. Elbette ki her ısınışta ya da her teknolojik işlem sütün besin değeri üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır. Ama bu etkilerin karşılaştırılması yapıldığında örneğin vitaminlerin yüzde 8’lik oranında bir kayıp söz konusu olmaktadır. Proteinlerde ciddi bir kayıp söz konusu değildir, şekerinde de öyle. Biz zaten sütü bir vitamin kaynağı olarak görmüyoruz. Kimse çocuğuna C vitamini alsın diye süt içirmiyor. Bu temel bir protein ihtiyacını gidermek için kullanılıyor. Burada bu ifadeleri kullanan tıp doktorlarının temel argümanı çiğ sütün beslenme değeri zarar görüyor. Elbette zarar görecek. Çiğ süt en doğal, en besleyici ürün. Ama bunun yanı sıra içerisinde birçok mikroorganizma var. Bu nedenle kalkıp da çiğ olarak çok besleyici diye bir ürünü de tüketmek söz konusu değil. O zaman taş devrine döneceğiz. Bugün işlem görmüş bütün gıdalarda çiğ hali ile karşılaştırıldığında belli oranlarda söz konusudur. Kalkıp da bilimin 100–150 yıllık gelişimini bir kenara bırakıp da çiğ süt tüketin, çiğ ürün yiyin, evinizde yoğurt mayalayın mı demek lazım? diyen Prof. Dr. Barbaros Özer gönül rahatlığı ile süt içebilirsiniz diyor. Sağlıklı günler..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *