tam buğday ekmeğinin faydaları

TAM BUĞDAY UNU VE TAM BUĞDAY EKMEĞİ NEYE İYİ GELİR FAYDALARI NELERDİR

En sağlıklı ekmek tam buğday ekmeğidir. Uzmanlar tam buğday unu ile yapılan ekmek en sağlıklı ekmektir diyor. İnsanın sağlıklı yaşayabilmesi için karbonhidratlara ihtiyacı vardır ve en iyi karbonhidrat ekmekten alınır. Sağlık için gerekli karbonhidratı almak için sağlıklı ekmek olan tam buğday ekmeği yemek gerekir. Ülkemizde en fazla tüketilen gıdalardan biridir ekmek. Fakat hergün iştahla yediğimiz ekmeğin düşük randımanlı unlardan yapılması birçok beslenme ve sağlık sorununa zemin oluşturabilmektedir. Ekmeğin besin öğeleri içeriği buğdayın saflaştırılma durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Ancak besleyici değeri oldukça yüksek olan buğdayın öğütülme sırasında kepek ve öz kısmının ayrılması birçok besin öğesinde önemli kayıplara neden olmaktadır. Özellikle düşük randımanlı unlardan yapılan ekmeklerde bu oranın daha da arttığı bilinmektedir. Ayrıca beyaz ekmekte kullanılan tuz oranı oldukça fazla olduğundan sağlık için zararlı olabilmektedir. Yapılan çalışmalarda tam buğday unu kullanılan ekmek kalsiyum , çinko, demir, magnezyum, B1, B2, B6 vitamini bol miktarda içermektedir.

Tam Buğday Unundan Yapılan Ekmeğin Faydaları:

* Kepekli eklemeğin içerdiği biyoaktif bileşenler nedeni ile besleyici değeri beyaz ekmekten daha yüksektir.

* Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesinde, kan lipitlerinin kontrolünde, diyabette kan şekerinin kontrolünde önemli katkılar sağlamaktadır.

* Daha az enerji verirken daha fazla tokluk sağlarlar, böylece günlük alınan enerji miktarını ve obezite oluşma riskini azaltırlar.

* Bazı kanser türleri, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcıdır.

* Lif içeriklerinden dolayı kan şekeri dalgalanmalarını ve insülin düzeylerindeki yükselmeyi önleyerek, açlık duygusunun azalmasında etkili olabilmektedir.

* Ayrıca tam tahıl ürünleriyle alınan magnezyum glikoz kullanımını olumlu yönde etkilemekte bunlarda bulunan E vitamini ve diğer antioksidanlar metabolik sendromun önlenmesine katkıda bulunmaktadırlar.

* Tam buğday ekmeği zayıflamaya yardımcıdır, diyetlerde kilo vermek için tercih edilir.

* Kabızlığa iyi gelir, kalın bağırsak kanseri riskini azaltır.

* Şeker hastalığını kontrol altında tutar.

* Kan basıncı ve kolesterolün yükselmesini önler.

* Antioksidan etkisi ile katarakt,romatizma ve bazı alerjilerin oluşumunu yavaşlatır, tedavisini kolaylaştılır.

Tam Buğday Ekmeği Kaç Kaloridir:

Tam buğday unundan yapılmış olan bir dilim tam buğday ekmeğinde 72 kalori bulunur. Aslında normal bildiğimiz beyaz ekmeğin bir diliminde 70 kalori vardır, yani daha azdır. Fakat beyaz ekmek çok çabuk acıkma sağlarken tam buğday ekmeği tok tutma özelliği ile daha geç acıkmanızı sağlar bu nedenle kilo vermek için faydalıdır.

Tam buğday unundan yapılan ekmeğin sağlığımız için zarar değil fayda sağladığını öğrendikten sonra hergün iştahla tükettiğimiz ekmeği özenle seçeceğinizi umarız. Sağlıklı günler dileriz..

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *