turp’un faydaları ve zararları

TURP’UN BESİN DEĞERLERİ VE FAYDALARI NELERDİR

Bir kış sebzesi olan Turp, kalsiyum ve potasyum deposudur diyen uzmanlar, bol bol turp tüketilmesini öneriyor. İnsan sağlığı için sayısız faydaları olan Turp kış mevsiminde bolca tüketilmelidir. Neden mi? faydalarını sıralayalım kendiniz görün..

Turp’un Faydaları:

* Turp Akciğer ve kalınbağırsak kanserleri için koruyucu etkiye sahiptir.

* Yüksek oranda antioksidan madde içeren turp, kalp hastalığına yakalanma, felç geçirme ve katarakt olma riskini önemli ölçüde azaltır.

* Turp, yüksek oranda demir ve folik içerdiğinden, kansızlığı ve ayrıca gebe kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığı taşıyan çocuk doğurma riskini en aza indirir.

* Turp, içerdiği yüksek orandaki potasyumla, yüksek tansiyonu düşürür.

* Halk arasında bilinen çok çeşitli faydaları bununan turp,Böbrek ve safra kesesinden taş düşürmede, ses kısıklığında, bademcik enfeksiyonunda, romatizma yangılarının hafifletilmesinde ve emzikli kadınlarda süt gelişini artırmada kişilerin bolca turp yemeleri öğütlenmektedir. Ayrıca sıkılarak elde edilmiş turp suyu, öksürüğe ve bronşite iyi gelir.

* Sindirim ve karaciğer tıkanıklıklarını etkili biçimde giderir. Gözaltı morlukları, saç dökülmesi, sivilcelere de iyi gelen turp, yılancık hastalığının da şifasıdır. yara izlerini siler.

* Kara turp oyulup içine bal koyulur ve sabaha dek bekletilir, sabah bu bal yenirse inatçı öksürükleri tedavi eder.www.kadinlariz.com

Turpun Zararları Var mıdır:

Turpgiller familyasındaki diğer sebzeler gibi, turp da bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 3-4 kezden daha sık turp yiyen kişilerin, iyotça zengin besinler ve iyotlu tuz almalarında yarar vardır. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde bu durum dikkate alınmalıdır.

 


 

One Comment

  • Clark Ryan
    17 Şubat 2013 | Permalink |

    Tatlı badem tohumlarında az miktarda protein, demir ve kalsiyumla birlikte yüksek oranda yağ bulunur. Acı badem ağız yoluyla alındığında göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici etkisi olmakla birlikte yüksek dozda alındığında zehirlenme etkisi yaratır. Türkiye’de kabukları soyulup taze olarak ya da kavrularak yenilmesinin yanı sıra, pasta, şekerleme ve tatlılarda yaygın olarak kullanılır. Türkiye’de içi bademli nikâh şekerleri yaptırmak ve şık ambalajlar içerisinde davetlilere dağıtmak da, özellikle büyük kentlerde yaygın bir gelenektir.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *