bebeklerde aşı takvimi

BEBEKLERDE AŞI TAKVİMİ VE AŞININ YAN ETKİLERİ

Bebeklere doğumlarından itibaren yapılan aşılar bebeğin hastalıklara karşı direncini artırmak amacıyla uygulanmaktadır. Bu aşıların yapılması ile beraber bebeğin aşı yapılan bölgesinde kızarıklık, şişlik yada iltihaplanma görülme ihtimali vardır. Tüm bebeklerde bu durum yaşanmaz fakat bazı bebeklerde oluşabilir. Bu tamamen cilt hassasiyeti ve vücudun verdiği tepki ile alakalıdır. Bebeğinizin kolunda şişlik ve kızarıklık varsa asla ovalamamanızı tavsiye ederiz. Şimdi bebeklere yapılan aşıları sonucu bebekte oluşabilecek yan etkileri uzman doktorlarımızın sıralası ile açıklayalım.

Bebeklere Yapılan Aşıların yan Etkileri:

* Aşı yerinde şişlik,

* Aşı yerinin iltihaplanması,

* Aşı yerinde sertlik,

* Koltuk altında beze,

* Aşı yerinde morarma,

* Aşı sonrası ateş ve ağrı görülebilir.

Aşı yerinde şişlik sık karşılaşılan bir durumdur. Bazı aşılarda şişlik ve kızarıklık daha uzun sürerken bazılarında birkaç gün sonra geçer. Bu aşıların farklı etkiler göstermelerinden veya aşının uygulanması sırasındaki hatalardan kaynaklanabilir. Aşı yerinin iltihaplanması söz konusu ise aşının yapılması sırasında yapılan hatalar sözkonusu olabilir. Aşı yerinde iltihaplanma olmuş ise; iğnenin siterilliği bozlumuş olabilir. Aşı yeterince derine uygulanmamış olabilir. Bazı durumlarda aşı fazla derine uygulanmış olabilir. Aşı fazla miktarda verilmiş olabilir. Bu durumda bebek bir doktora götürülmelidir.

Bebeklerde Aşılar Ne Zaman Yapılır Aşı Takvimi:

Bebeklerin aşıları sağlık ocakları tarafından takip edilmekle birlikte bebeğiniz hangi ayda hangi aşıyı olmalıdır merak ediyorsanız size 2011 yılının en yeni aşı takvimini sunalım.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *