boy kısalığı tedavisi

BOY KISALIĞININ TEDAVİSİ VAR MIDIR

Çocuklarda boy uzatmak için çeşitli yöntemler uygulanabilir. Öncelikle çocuğun gelişim çağında beslenmesi uzama için önemli bir etkendir. Basketbol, yüzme ve ip atlama gibi boy uzatan sporlar yapması da boyunun uzamasına yardımcı olacaktır. Boy kısalığı kalıtımsal olabileceği gibi yanlış beslenme gibi nedenlerle de olabilmektedir. Ailede boy kısalığı varsa çocuk kısa boylu olabilir. Yada çocuk iyi beslenmemiş ise boyu uzamayabilir. Peki tıbbi tedavi olarak boy uzatan yöntemler nelerdir? Açıklayalım.

Boy kısalığının medikal yani ilaç ile tedavisi, çocuk hekimlerinin yapacağı hormon tedavisi ile 1-2 cm uzama sağlanabiliyor. Bunun dışında aşırı derecedeki kısalıklarda kullanılan değişik cerrahi yöntemler vardır. Bunlardan bir tanesi external fixator denilen vücudun dışında kemiği günde 1 mm uzatmaya yarayan cihazlarla uygulanan yöntemdir. Bu cihazlar ameliyatla hastaya takılır ve takılan bölgede kemik sertleşmesi olduktan sonra yani boy uzadıktan sonra çıkartılır. Bu cihazların kullanımının ortalama süresi 3-6 aydır. External Fixator dışında kemiğin içine yerleştirilen motorlu çiviler denilen, uzaktan kumanda ile kemiğin içindeki çivinin harekete geçirilmesi ile günde 1 mm kemiğin uzatılmasına bağlı değişik cerrahi yöntemler vardır.

Bu boy uzatma yöntemlerinden hangisinin hangi hastaya uygulanacağına bu konudaki uzman doktorun yaptığı muayene, radyolojik tetkik ve sonrasında hastayla konuşarak ortak olarak karar verilmektedir. Boyunuzun çok kısa olduğunu düşünüyorsanız ve bundan çok rahatsız iseniz, ortepedi uzmanı bir doktora başvurup boy uzatan tedavi yöntemlerinden birini seçerek uygulatabilirsiniz. Tabiki doktorunuzun uygun göreceği tedavi en sağlıklısı olacaktır.

 


 

2 Comments

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *