çamaşır suyu içen çocuğa ne yapılır

ÇAMAŞIR SUYU GİBİ ZARARALI MADDE İÇEN ÇOCUK NASIL TEDAVİ EDİLİR

Çocuklar öyle masumdur ki neyin zararlı olduğunu bilemezler. Genellikle karşılaşılan sorunlardan biridir çocukların çamaşır suyu içmesi. Anneler çocukları için ne kadar koruyucu ve titiz olsalarda çocukların ne zaman nerede ne yapacağını bilemezler bazen. Afacan bir çocuk anlık bir dürtü ile su yada meyve suyu sanıp çamaşır suyunu bir anda içebilir. Bu duruma neden olduğunu düşünerek kahreden anne endişe içinde ne yapacağını bilemez. Peki çamaşır suyu içen çocuğa ne yapılmalıdır. Çamaşır suyu içen çocukta hangi belirtiler ortaya çıkar, çamaşır suyu içtiğini nasıl anlayacağız. Çamaşır suyu çocuğumuza nasıl zarar verir. Çamaşır suyu içen çocuk nasıl tedavi edilir. Şimdi tüm bu sorularınızı uzman açıklamaları ile anlatalım.

Çamaşır Suyu İçen Çocukta Belirtileri:

* Göbek üzerindeki karın bölgesinde şiddetli yanma,
* Kramp tarzında ağrı,
* Bulantı kusma ve ishal vardır.
* Kusma ile çıkarılan muhteva genellikle kanlıdır.

Çamaşır Suyunun Zararları:

Çamaşır suyu gibi alkali veya asit maddelerin içilmesi midede yüzeysel ödem ve hiperemi ile seyreden korosiv gastrite yol açar. Derin nekroz delinmelere sebep olabilir. Bu durumda duedonumda ağız yutak bölgesi ve yemek borusunda da benzer şekilde etkiler görülür, yutma güçlüğü ortaya çıkabilir.

Çamaşır Suyu İçen Çocuğun Tedavisi:

Çamaşır suyu içmiş olan çocuğu asla kusturmaya çalışmayınız çok zarar verecektir. Çocuğa kusma refleksini uyarıcı ilaç vermekten ve midenin yıkanmasından kaçınmalıdır. Çünkü midenin delinmeye sebep olabilir. Hastaya doktor kontrolü altında damar yolu ile sıvı verilir, ağız yolu ile antiasid tedavisi uygulanabilir. Akut safha geçtikten sonra, yemek borusunda darlık gelişebileceği nedeni ile, bunu önleyici erken dilatasyon tedavisi için hastanın doktor kontrolünde bulunmasında yarar vardır. Bu nedenle çamaşır suyu içen çocuğa evde müdahale etmeyiniz. Acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *