çocuklarda kahvaltının önemi

ÇOCUKLARINIZA MUTLAKA SABAH KAHVALTI YAPTIRIN

Çocuklar genellikle sabah kahvaltı yapmamak için mızmızlanır ve direnirler. Genellikle anneler, “hadi yavrum azıcık ye”, “lütfen sütünü bari iç” şeklinde dil dökerler. Çocuklar, “canım istemiyor”,”yemesem olmazmı” diye karşılık verir genelde. Bunlar pekçok evde her sabah yaşanan bir anne çocuk çekişmesidir. Evet çok zor biliyoruz fakat anneler asla vazgeçmeyin ve çocuğunuza mutlaka sabahları kahvaltı yaptırın. Bakın uzmanlar sabah kahvaltısının önemini nasıl açıklıyor.

Yapılan araştırmalara göre; çocukların yüzde 40’ı sabah kahvaltısı yapmıyor. Sabahları uykudan ortalama 8-9 saatlik bir açlıkla uyanırız. Şekerinin düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan yorgunluk hissi çocuklarda daha fazla etkilidir. Çocukların fiziksel ve psikolojik olarak güne hazırlanması için gereksinim duyulan tüm besinlerin karşılanarak vücudun güne hazır hale getirilmesi gerektiğine işaret eden Aydın İl Sağlık Müdürü Dr. Hüsnü Tırpancı, “Okul başarısının artırılmasında günün ilk öğünü olan kahvaltı çok önemlidir. Vücudumuz uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasında yaklaşık 11-12 saatlik bir süre geçer. Bu süre içinde vücut, besinlerin tümünü kullanır. Sabah kahvaltısı yapılmazsa beyinde yeterince enerji oluşmaz. Bu durumda yorgunluk, baş ağrısı, dikkat ve algılama azlığı görülür. Çocuklarda okul başarısı düşer. Kahvaltı yapılmadığında vücut kendi depolarını kullanır ve hastalıklara karşı direnç düşer” dedi.

Öğünler içinde en önemlisinin sabah kahvaltısı olduğuna dikkat çeken Tırpancı, “Güne istekli başlamada ve verimli bir biçimde sürdürmede yenilen sabah kahvaltısının miktar ve içeriği büyük önem taşır. Kan şekerinin düzeni için kahvaltıda proteinli besinlerin bulunması gerekir. Kahvaltıda tüketilen meyve ve sebze menüsünü C vitaminince zenginleştirerek, örneğin yumurtada bulunan demirin emilimini arttırır ayrıca kan kolesterol düzeyini düşürmede etkilidir. Çocukların kahvaltısında mutlaka bir bardak süt bulunmalıdır. Süt içemeyen çocukların yeterli peynir ve yoğurt tüketmesi sağlanmalıdır. Her öğünde olduğu gibi sabah kahvaltısında da dört besin grubu olan süt grubu, et, yumurta, kuru baklagil grubu, sebze ve meyve grubu, ekmek ve tahıl grubunun hepsinden yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmeliyiz.

Uamanların açıklamalarında da açıkladıkları gibi kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çocuklarınızın hasta olmasını istemiyorsanız, sağlıklı ve başarılı olmaları için mutlaka sabah kahvaltısı yapmalarını sağlayınız. İlk ısrarlarınızda karşı çıksalarda bir kaç hafta içerisinde sabah kahvaltı yapmak onlarda alışkanlık haline gelecek ve ısrarları azalacaktır.netten faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *