- Kadınlariz.Com - http://www.kadinlariz.com -

çocuklarda üst solunum yolu hastalıkları

[1]

ÇOCUKLARDA SİNÜZİT VE GENİZ ETİ NASIL ANLAŞILIR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

Gülben Ergen’in sunduğu TRT 1 ekranlarında yayınlanan programın 10 Nisan günü yayınlanan bölümüne katılan Doktor Erhun Şerbetçi, çocuklarda özellikle kış aylarında artan üst solunum yolu hastalıkları hakkında bilgiler verdi. Çocuklarda geniz eti, bademcik ve sinüzit sık görülen hastalıklardır. Bu hastalıkların sık görülmesinin en büyük nedeni sürekli burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı çocuklarda sinüsleri olumsuz etkiler ve orta kulak iltihabına neden olabilir. Sürekli burun tıkanıklığı yaşayan çocuk gerekli oksijeni alamadığından dikkat eksikliği gibi sorunlar başlayabilir.

Burun tıkanıklığı için kullanılan burun damlaları ve spreyler de dikkatli kullanılmalıdır. Uzun süre kullanımından kaçınmak gerekir. Burun damlalarını ve spreyleri günde 2-3 damla bir hafta süre ile kullanıp ara vermek gerekir. Burun tıkanıklığı için bir başka çözüm buhar sağlanmasıdır. Çocuğunuzun odasına gece uyurken bir kap içerisinde su koyarak yada ıslak bir havlu asarak buhar oluşmasını sağlayabilirsiniz. Eğer buhar makinası kullanacaksanız çocuk uyumadan bir saat önce açıp odanın buharlanması sağlanır. Çocuk uyuduktan bir saat sonrada kapatılır.

Çocuklarda sinüzit nasıl anlaşılır? Çocuklarda sinüzit belirtilerini açıklayan Doktor Şerbetçi şu bilgileri verdi. Eğer çocuğunuzda horlama varsa, geniz akıntısı devam ediyorsa, geçmeyen inatçı bir öksürük söz konusu ise, yeşil burun akıntısı yada sürekli burun tıkanıklığı görülüyorsa en kısa sürede bir kulak burun boğaz uzmanı doktora başvurmalısınız. Bu belirtiler çocuğunuzda sinüzit olabileceğini gösterir. Gerekli tetkikler yapılarak uygun tedavi uygıulanmalıdır. Çocuklarda çok zorda kalmadıkça sinüzit ameliyatı önerilmez. İlaç tedavisi yeterli olacaktır.

Doktor Erhun Şerbetçi çocuklarda sık görülen geniz eti ve bademcik şikayetlerinin tedavisi mümkün solunum hastalıkları olduğunu söyledi. Ayrıca anneleri çok korkutan ameliyat eğer gerekli ise mutlaka yapılmalıdır dedi. 3 yaşından önce kesinlikle ameliyat önermediklerini söyledi. Eğer sık sık antibiyotik kullanıyorsanız ve 3 ay takip edilen çocukta sürekli hastalık görülüyorsa ameliyata karar verilebilir dedi. Geniz eti ve bademcik ameliyatı korkulacak bir ameliyat değildir. Ağızdan girilerek yapılır ve kolay iyileşir. Çocuğunuzun sürekli antibiyotik içmesi daha tehlikeli olacağından gerekli ise ameliyat yaptırınız dedi. www.kadinlariz.com