çok şeker yiyen çocuğa ne yapmalı

bayramda cok seker yiyen cocuk

BAYRAMDA ÇOK ŞEKER YİYEN ÇOCUĞUNUZA YOĞURT YEDİRİN

Bayramların özelliğidir şeker, tatlı ve çikolata gibi yiyecekler ikram edilir ve çocuklar çok şeker yerler. Bu durum engelleyemediğimiz bir durumdur. Çocuktur ve bayramın adında şeker bayramı ise çok şeker yenir. Sonrasında çocuklarda mide bulantısı ve kusma gibi şikayetler başlar. Peki çok şeker yiyen çocuklarda şekerin verdiği zararı azaltmak için ne yapmak gerekir.

Çocuğunuz çok şeker yediyse bol bol yoğurt yedirin. Yoğurt asidik içeriği ile şekerin vücuttan atılmasını sağlar. Yoğurt şekerin zararlarını azaltır. Yoğurt yediremiyorsanız ayran içirebilirsiniz. Yada içine meyve katıp çocukların seveceği bir hale getirebilirsiniz. Meyveli yoğurdu daha çok severler. Şeker yiyen çocuklara yoğurt yedirdiğinizde mide bulantısı ve kusmada olmayacaktır.

Bayramda çocukların meyve yemelerini sağlamakta iyi olacaktır. Meyvede vücuttaki toksin atımını sağlayarak şekerin vücutta birikimini önleyecektir. Mevsim meyvelerinden hangisini seviyorsa çocuğunuza onu yedirebilirsiniz. Bol su içmelerini sağlamak gerekir. Su içtiklerinde şekerin daha hızlı atılması sağlanır. Şeker vücutta ne kadar az kalırsa o kadar iyi olacaktır.

Elbette şekerin ne çok zarar verdiği organlarımızdan biride dişlerdir. Dişlerde biriken şeker kalıntıları diş çürümelerini hızlandırır. Bayramlarda çok şeker yendiğinden sık sık dişler fırçalanıp temizlenmelidir. Diş fırçalamasını sağlayamadığınız zamanlarda çocuklara elma yedirmek yada şekersiz sakız çiğnemelerini sağlamakta iyi olacaktır. Bayram sevincinin hastalık telaşına dönüşmemesi için çocuklarımıza dikkat edelim ve mutlu bir bayram geçirelim. İyi bayramlar dileriz. www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *