süt dişleri

SÜT DİŞLERİ KAÇ TANEDİR NE ZAMAN DÖKÜLÜR

Bebeklerde süt disleri ortalama 8. ayda çıkmaya baslar ve 33. aya kadar çıkmaları devam eder. Ilk olarak 6-10. aylarda alt çenede ön bölgedeki kesici süt disleri sürmeye baslar,hemen ardindan üst çene ön bölgedeki kesici süt disleri takip eder. Agızda toplam 20 tane süt dişi vardir, en son süren süt dişleri çenenin arka kısmındaki süt azı dişleridir.

Diş sürmesindeki gecikmeler genellikle beslenme ve genetik kaynaklıdır. Anne sütü alan çocuklarda süt dislerinde sürme bozuklukları daha az gözükmektedir. Çocuğun anne sütü emme esnasında agzında meydana gelen negatif hava basıncı çene gelişimini dolayısıyla süt dişlerin sürmesini olumlu yönde etkilediği gibi,anne sütünün besleyici özelliği gelişime yine olumlu yönde katkıda bulunmaktadır. Süt dişleri sürme esnasında bebeğe kasınma, yanma kimi zamanda ufak agrılar seklinde rahatsızlık verir, bebeğin ağzına ve özellikle agzın bilhassa önbölgesine oyuncaklarını veya elini getirmesi ve ısırması bebeğin diş çıkarttığını düşünmemize sebep olabilir.

Bebekte meydana gelen diş sürmesi esnasındaki rahatsızlığı diş sürme oyuncakları veya kasıntıyı ve agrıyı giderici merhemlerle bebegin bu dönemi az bir sikintiyla atlatmasi saglanabilmektedir. Dis çikartma esnasinda bebekte genel bir ateste görülebilir, bu tip durumlarda dis doktoruna basvurulmasında büyük fayda vardir. Süt disleri ağizda aralikli sekilde bulunabilecegi gibi sıralı düzgün bir sekildede bulunabilirler. Bu çocugun ilerde çikacak olan daimi dişlerininde ayni sekilde olacagi anlamina gelmemektedir. Süt disleri ilerde sürecek olan daimi dislerin yerini muhafaza eder ve çene gelisimini tetikler, bu sebeple süt disleri agizda daimi disler sürene kadar korunmalidir.

Süt dislerinde meydana gelen çürük, kirilma, iltihaplanma mümkün oldugu ölçüde tedavi edilmelidir,eger tedavisi mümkün degilse ve alttan gelecek olan daimi dise zarar verecegi düsünülürse süt disinin çekimi uyugun görülebilir, ancak erken çekilen süt disinin meydana getirecegi bosluk ilerde daimi dislerde çaprasikliklara sürme bozukluklarina sebep olabilir, bu nedenle erken çekilen süt disinin yerini muhafaza etmek için dis hekimi tarafindan yer tutucu apareyler yapilabilir. Yer tutucular alttan gelen daimi dis sürene kadar mevcut yeri koruyarak komsu dislerin bölgeye kaymasini engeller. Süt disleri daimi dislere uygulanan dolgu, kanal tedavisi gibi tedavileri rahatlikla kabul edebilmektedir, süt dislerinin erken çekimi en son düsünülmesi gereken tedavi seçenegi olmalidir.

Anne ve babanin dis firçalama aliskanligini çocuga arka süt disleri çiktiktan sonra vermeleri gerekmektedir. Süt dislerine gerekli önemi gösteren çocuk ilerde daimi dislere de ayni özeni gösterecektir. Alti yasinda ilk daimi dis süt dislerinin en arkasindan süren alti yas diside denilen birinci büyük azi disidir. Daha sonra ön süt disleri 7 yasinda sallanmaya baslar ve çikarak yerini daimi dislere birakirlar, bu daimi disler süt dislerinden daha uzun ve daha genistiler.Süt disleriyle daimi disleri birbirinden ayiran en bariz özellik, görünüs olarak daimi disler daha keskin çizgilere sahiptirler.

Dişlerin Sürme Zamanları:

Süt dişler 10 yukarıda 10 aşağıda olmak üzere 20 tanedir.Orta Kesiciler, 6-12 ay da sürer. 7 yaşında düşer. Kalıcı dişlerde bu yaşta sürmeye başlar.
Yan Kesiciler, 6-12 ay da sürer. 8 yaşında düşer ve kalıcı diler sürmeye başlar.
Kaninler, 12-18 ayda sürer. 10 yaşında düşer ve kalıcı diler sürmeye başlar.
1. Süt azıları, 24-30 ayda sürer. 11 yaşında düşer ve kalıcı diler sürer.
2. Süt azıları, 1. büyük azılar 6 yaşında sürer ve kalıcıdır. 2. büyük azılar 12 yaşında sürer ve kalıcı dişlerdir.
3. büyük azılar 18 yaşından sonra sürer ve kalıcıdır. 20 yaş dişi denilen dişlerdir.

 


 

2 Comments

  • cansu kantar
    28 Ekim 2013 | Permalink |

    Çok teşekkür ederim 🙂

  • Zeynep
    16 Aralık 2017 | Permalink |

    Oğlum 7 yasini bitiriyor ve ondeki 4 sut disi sallaniyor sadece bir tanesi dustu digerleri cok sallanmasina ragmen dusmuyorlar ve elletmiyor uzerinde kahve rengi benekler olusmaya basladi ve istahsizlik, agizda koku, halsizlik, ateslenme gorunuyor sıklıkla. Ne yapmaliyim disleri cektirirsem duzelir mi? Lutfen bilgi verin.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *