ahmet maranki öksürük için pratik bitkisel çözümler

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELEN EV YAPIMI DOĞAL FORMÜLLER

Prof. Dr. Ahmet Maranki öksürüğe iyi gelen pratik çözüm yöntemleri açıklıyor. Maranki, öksürüğün nedeni ne olursa olsun, bitkiler bazı rahatlatıcı yararlar sağlayabilir diyor. Bitkisel öksürük ilaçları antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Şifalı bitkiler ile hazırlanan ev yapımı bitki kürleri ile öksürük kısa sürede iyileşiyor. Kolay hazırlanabilecek öksürüğe bitkisel çözüm yöntemlerini açıklayalım.

* Kronik öksürük için, 2 adet karaturp, kabak oyacağıyla 5–6 yerinden oyulur. Oyukların içine bal doldurulur ve sadece oyuklarının üstü turp parçacıklarıyla kapatılır. En erken 24 saat içindeki sıvı kaşığa doldurulur ve günde 3 çorba kaşığı şurup şeklinde içilir.

* 2–3 parça parmak ucu kadar zencefil, iri bir tutam ıhlamur, 1 çay kaşığı hibiscüs, 1 çay kaşığı şahtere bir su bardağı kadar suda 3–4 dakika kaynatılır. 2–3 dakika demlenip içilir. Şekeri fazla kullanmak iyi değildir. Çaya nöbetşekeri konursa öksürük azaltılır.

* Günde 2–3 kere meyankökü çiğnemek de yararlıdır.

* Zencefil, kekik ve alerjik kökenli olmayan öksürükte karabiber faydalıdır.

* Kuşburnu, ısırgan, zencefil, şahtere ve hibiscus çaylarını içmek de çok yararlıdır.

* Okaliptüs yağıyla buğu yapmak, sırta ve göğse mentol ve okaliptüs karışımları sürüp üstüne sıcak kompres uygulamak, ayak tabanlarını susamyağıyla ovup, tuzlu sıcak suya sokmak bu konuda yardımcıdır.

* Ayva çekirdekleri kaynatılıp, bol şekerle karıştırılarak günde 3–4 bardak ılık olarak içmeye devam edilir.

* Ebegümeci kaynatılır, zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır. Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.

* 2 fincan suyun içine 4–5 diş ezilmiş sarımsak konur, yarıya ininceye kadar hafif ateşte kaynatılır.

* Ebegümeci, meyankökü, sinirli ot ve hindiba eşit oranda ince kıyılarak karıştırılır. 1–2 tatlı kaşığı dolusu hazırlanan karışım, 1 bardak kaynar suyla haşlanır, 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 3 kere 1 bardak çay, balla tatlandırılıp içilir.

* 20 gram andızotu kökü, 5 gram kekik, 5 gram ince kıyılmış çuhaçiçeği kökü karıştırılır. Hazırlanan karışımdan 1 tatlı kaşığı dolusu 1 bardak soğuk suya eklenir. Kaynama derecesine geldikten sonra 1–2 dakika kaynatılır ve süzülür. Biraz balla tatlandırılarak günde 2–4 kere 1 bardak içilir.

* Kaynatılmış salep üzerine zencefil ekilerek içilirse, her türlü öksürük için faydalıdır.

* 20 gram kekik, 10 gram çuhaçiçeği kökü, 10 gram ezilmiş anason, 10 gram sinirli ot, 10 gram meyan kökü karıştırılır. 1 tatlı kaşığı dolusu karışım, 1 bardak kaynar suyla haşlanır. 10 dakika demlendikten sonra süzülür ve balla tatlandırılarak, günde 2–3 kere 1 bardak içilir.

* Hastanın göğsünün süsen yağıyla ovulması, fayda sağlar.

* Benefşe hamuru, köknar yağı veya fıstık yağıyla karıştırılıp, badem, incir, hurma ve kuru üzümle yenilir.

* 3 dirhem köknar içi, 5 dirhem fıstık içi, 10 dirhem ağartılmış badem, 10 dirhem keten tohumu, 30 dirhem bal karıştırılarak, oluşan karışımdan her gün ceviz büyüklüğünde yenilir.

* Keten tohumu balla karıştırılıp yenilir. Maranki.com’dan faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *