bahar alerjisine ne iyi gelir

BAHAR ALERJİSİNE NE İYİ GELİR BİTKİSEL ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ NELERDİR

Bahar mevsini yaşadığımız şu günlerde pekçok insanda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır bahar alerjisi. Kendini burun akıntısı, solunum yollarındaki rahatsızlıklar, astım ve alerjiye bağlı kaşıntı şeklinde gösterir. Tıbbi tedavi esas olmakla birlikte tamamlayıcı olarak bitkilerden yardım alabilirsiniz. Bahar alerjisini daha hafif atlatmak ve çabuk iyileşmek isteyenler için bitkisel reçeteler sunuluyor.

Bahar Alerjisinin Nedenleri:

Iğdır Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi ve “Şifalı Bitkiler” kitabı yazarı Prof. Dr. Yusuf Zeynelov, alerjilerinin ağaç ve bitkilerden yayılan polenlere bağlı olarak meydana geldiğini, ancak asıl nedenlerinden birinin de vücuttaki vitamin yetersizliğinden kaynaklandığını belirtti. Zeynelov, yaz aylarında tüketilen taze meyve ve sebzenin kışın bulunmaması nedeniyle insanların bünyelerinin zayıfladığını dile getirdi. Vitamin yetersizliği vücuttaki bağışıklık sisteminin zayıflamasına, bunun da alerjik hastalıkların daha kolay yerleşmesine neden oluyor.

Bahar Alerjisine İyi Gelen Bitkiler ve Kürler:

Andız Bitkisi:

Alerjiye karşı şifanın doğada olduğunun altını çizen Zeynelov, Türkiye’nin bir çok yerinde bulunabilen andız bitkisinin alerjik hastalıklara en iyi gelen bitki olduğunu söyledi. Andız bitkisinin kökünün ve çiçeğinin tedavi için kullanılabildiğini belirten Zeynelov, ayrıca papatyanın da iyi bir antibiyotik olması dolayısıyla vücuttaki mikroorganizmaların canlandırılması amacıyla her zaman kullanılabileceğini ifade etti.

Civanperçemi:

Zeynelov, civanperçemi otu olarak bilinen bitkinin Türkiye’de yaklaşık 80 çeşidinin bulunduğunu, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 16 çeşit civanperçemi otundan ancak yedi çeşidinin tedavi amacıyla kullanılabildiğini ve bu bitkinin de alerjik hastalıklar için çok faydalı olduğunu söyledi.

Huş ağacı:

Alerji tedavisinde huş ağacının tomurcuk ve yapraklarının da kullanıldığını anlatan Zeynelov, huş ağacının tomurcuklarının mutlaka Nisan ayında toplanması ve hemen tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Kırlangıç otu:

Alerjik hastalıklarla ortaya çıkan kaşıntı ve sivilce sorununun da doğal çözümü olduğunu kaydeden Zeynelov, bu hastalık için de kırlangıç otunu önerdi. Bahar aylarında bol miktarda bulunan Kırlangıç otundan alınan sütün direk sivilcelere uygulanmasıyla rahatsızlığın bir kaç saat içinde geçtiğini ileri süren Zeynelov, kırlangıç otunun yapraklarının kaynatılarak bir bezle vücuda uygulanmasıyla da hastaların şifa bulacağını belirtti.

Bahar Alerjisi İçin Bitkiler Nasıl Kullanılır:

Doç. Dr. Zeynelov, bitkisel tedavide en önemli konunun bitkilerin taze ve zamanında toplanması olduğunu vurguladı. “Her bitkinin bir zamanı vardır ve bu bitkiler zamanına göre hastalıklara şifa olabilir” diyen Zeynelov, zamanında toplanmayan, zamansız kurutulan bitkilerin de faydası olabileceğini ancak zamanında toplanan bitkiye göre faydasının çok az olacağına dikkati çekti. Zeynelov, bitkilerin kurutulacaksa da en iyi zamanında toplanarak kurutulması gerektiğini bildirdi.Alıntıdır

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *