hüseyin ermiş aktar

AKTAR HÜSEYİN ERMİŞ KÜRLERİ
Serdem’in mutfağı programının 24.10.2010 pazar günü yayınlanan programına konuk olarak katılan Aktar Hüseyin Ermiş şifalı bitkiler ile hazırlanan kür tarifleri verdi. Çeşitli hastalıklar için mucize bitkisel çözüm yolları önerdi.

Ağız Kuruluğu Kürü:
Aktar Hüseyin Ermiş ağız kuruluğu için Demirhindi bitkisini önerdi. Demirhindi bir parça kopartılıp ağızda çiğnenirse ağız kuruluğu yok olur dedi. Yada hafif kaynatılıp süzülüp suyuda içilebiliyor. Demirhindi hem karaciğeri güçlendiren hemde ağız kuruluğunu yok eden şifalı biğr bitkidir.

Grip ve Soğuk Algınlığı için Kış Çayı:
Kullanılacak şifalı bitkiler:
* Hatmi çiçeği,
* Kekik (zahter dağ kekiği olacak),
* Nane,
* Papatya,
* Zencefil
* Ihlamur,
* Adaçayı,
* Kuşburnu,
* Mersin yaprağı,
* Havlıcan,
* Ayva yaprağı,
* Turunç kabuğu.

Yapılışı:
Turunç kabuğu ve Hatmi çiçeği 2 şer tutam diğer bitkiler 1 er tutam katılarak 1 litre suda kaynatılıp süzülecek ve çay olarak tüketilecek. Aktar Hüseyin Ermiş bu bitki çayı ile grip ve soğuk algınlığından korunmak mümkündür dedi. Ayrıca yarım çay bardağı çaya 2 çay kaşığı zencefil katılıp içildiğinde öksürüğe iyi gelir. Yada bir çay tabağı bala 1 çay kaşığı zencefik katarak yiyebilirsiniz.

Çok üşüyenlere bitkisel çözüm:
Çok üşüyen kişiler bal ve zencefili karıştırarak yemelisiniz diyen aktar Hüseyin Ermiş, kansızlığa bağlı üşüme varsa bal ve çekirdekli kara üzüm, badem içi, keçiboynuzu kansızlık için bol bol yenmelidir dedi.

Ayvanın Faydaları:

Aktar Hüseyin Ermiş ayvanın çok faydalı bir meyve olduğunu söylüyor.
* Ayva kalbe benzediği için kalp hastalıkları için çok faydalıdır.
* Ayva yaprağı 1-2 dakika kaynatılıp 1 çay kaşığı kadarı kahveye katılıp içilirse ishali keser.
* Ayva yaprağı suyu balla karıştırılıp içilirse öksürüğü keser.
* Fazla içilirse kabız yapar.

Unutkanlık için:
Aktar Hüseyin Ermiş unutkanlık için günlük sakızı birebirdir dedi. Hafızayı güçlendiren ve unutkanlığa son veren günlük sakızı günde bir defa yarım çay kaşığı yenmelidir. Ayrıca çıban otu ve kırkkilit otu çaylarıda iyi gelir.

Zayıflamak için:
Hüseyin Ermiş zayıflamak isteyenler için elma sirkesi öneriyor. Her sabah aç karnına 1 bardak ılık suya 1 kaşık sirke koyulup içilmelidir dedi.

Ağız kokusu için:
Hüseyin Ermiş ağız kokusu için tarçın karanfil ve damla sakızı 50’şer gram dövülüp bala karıştırılarak günde 2 defa 1′ er tatlı kaşığı yenmelidir dedi.

Ağrılı Kireçlenme kürü:
Aktar Hüseyin Ermiş ağrılı kireçlenme rahatsızlığı için şifalı bitkiler ile hazırlanan bitkisel bir kür önerdi.

Kullanılacak şifalı bitkiler:
* söğüt kabuğu,
* biberiye,
* sinameki,
* ıhlamur,
* ısırgan otu.

Yapılışı:
Sinameki ve biberiye diğerlerinin yarısı kadar olmak şartı ile diğer bitkiler aynı ölçüde olacak şekilde 1 litre suda kaynatılıp çay olarak içilir. Hüseyin Ermiş birde kireçlenme olan bölgelere masaj yapmak için bitkisel masaj yağı önerdi. Menekşe, papatya, çörekotu yağları eşit ölçüde karıştırılıp ağrılı bölgeler ovulur dedi.

Zatürre ve verem hastalıkları için:
Aktar Hüseyin Ermiş zatürre ve verem hastaları için yumurta kürü önerdi.

Yumurta kürü malzemeleri:
* 11 adet köy yumurtası,
* yeterince limon,
* nöbet şekeri,
* damla sakızı.

Yapılışı:
11 adet köy yumurtası iyice yıkanıp bir kavanoza kabukları ile beraber çiğ olarak koyulur. Kavanoz doluncaya dek taze sıkılmış limon suyu ilave edilir. 15 gün boyunca buzdolabında bekletilir. 15 günün sonunda damla sakızı ve ve nöbet şekeri dövülüp içine katılır ve tülbentten süzülür. Sabah akşam bir küçük kahve fincanı içilir. Sürekli buzdolabında muhafaza edilmelidir.

Mide ve bağırsak gazları için:
Aktar Hüseyin Ermiş mide ve bağırsak gazları için çok iyi gelecek bir kür önerdi. 100 gram rezene, 50 gram sarı kantaron yarım litre suda 2 dakika kaynatılıp yemeklerden sonra içilmelidir dedi.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *