kansızlık için ne yemeli

ANEMİ KANSIZLIK İÇİN İYİ GELEN BİTKİLER

Kansızlık olarakta bilinen aneminin en önemli nedenleri alyuvarların azalması, kemik iliği kusurları, demir, vitamin ve proteinlerin yetersiz alımı, ağır yaralanma ve kan kaybı, aşırı adet kanaması ve doğumdur. Bağırsak parazitleri de sindirimi bozarak beslenme yetersizliğine neden olabilir. Sigara demir emilimini azaltan en önemli etkendir.

Anemiyi önlemek ve gidermek için önerilen yiyecekler: günlük bir porsiyon kırmızı ya da beyaz et, böbrek, karaciğer gibi sakatatlar, süt, marul ve yeşil yapraklı sebzeler, soya, muz, kara üzüm, erik, çilek, üzüm, soğan, kabak, havuç, turp, kereviz, domates, beyaz ekmek, pirinç, fındık, tahıl, balık, deniz ürünleri, fasulye, pekmez,

Anemide banyolar da büyük önem taşımaktadır. Günlük ılıktan soğuğa doğru ilerleyen, haftalık ise sıcak buhar banyosu uygulanmalıdır. Güneş ışığı alyuvar üretimi için faydalıdır. Derin nefes almaya ve yürüyüş yapmaya gayret edilmelidir.

Anemi tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemler:

* Pekmez en çok kan yapan besinlerdendir. Her sabah yarım çay bardağı pekmez içilmesi yeterlidir.

* Dalak kan yapıcı gıdalardandır. Taze hayvan dalağını tavada hafif kızartıp hap gibi yutmaya çalışmalısınız.

* Çekirdekli kara üzüm en çok kan yapan yiyeceklerden biridir. Tane olarak yiyebilir yada kaynatıp suyunu da içebilirsiniz. Kurusunu da kullanabilirsiniz.

* Kına kına ağacı kansızlık için çok şifalıdır. Kaynatıp suyunu içebileceğiniz gibi kara üzüm şerbetine katarakta içebilirsiniz.

* Isırgan otu ve ısırgan çayı anemi hastalığına şifalıdır.

* Özellikle adet kanamasının şiddeti nedeni ile oluşan kansızlıklarda çemen tohumu yutulmalıdır.

* Sabah ve akşam birer tatlı kaşığı bal yenilmelidir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *