ramazanda kabızlık sorunu

AHMET MARANKİ’DEN KABIZLIK İÇİN BİTKİSEL FORMÜLLER

Ramazan ayında gün boyu aç ve susuz kalma nedeni ile kazbızlık sorunu ile sık karşılaşılır. Özellikle sıcak günlerde uzun süre susuz kalmak bağırsaklarda kurumaya ve kabızlığa neden olabilir. Peki ramazanda kabızlık için ne yenmeli, kabızlığa ne iyi gelir açıklayalım. Prof. Dr. Ahmet Maranki kabızlık sorunu için şifalı bitkiler ile hazırlanan pratik tarifler açıklıyor. Kabızlık sorununa hızlı ve sağlıklı çözüm bulmak için bitkisel formülleri açıklayalım.

* 1 su bardağı kaynar su içine 5–6 yaprak sinameki yaprağı, birer çay kaşığı anason ve rezene havada ezilerek konulur. 15 dakika demlenerek, aç karnına günde 1–2 bardak içilir.
* Sıcak bal şerbeti içilir.
* Günde 1 defa açken, 1 tatlı kaşığı keten tohumu tozu suyla içildiğinde bağırsakları çalıştırmaktadır.
* Kayısı, erik, incir kurusu ve taze incir bağırsakların çalışmasını hızlandırır.
* 1 bardak suya 10 gram parçalanmış taze keçiboynuzu konulur ve 10 dakika kaynatılır. Bu karışımdan günde 3 bardak içilir.
* 1 bardak suya, 10 gram kuru üzüm konulur. 10 dakika kaynatılıp, günde 3 bardak içilir.
* Lahana yaprakları sıkılarak elde edilen suya sabah aç karna, öğle ve gece yatarken birer bardak içilir.
* Lahana yaprağının 10 kadar kaynatılan suyundan 2–3 bardak içildiğinde fayda sağlar.
* Yarım litre suya 3 tatlı kaşığı çayır papatyası konulur. 8 saat bekletilir ve 1 günde tüketilir.
* 15 kadar taze gül yaprağı haşlanır, tatlandırılıp içilir.
* 5 gram kiraz yaprağı, 1 bardak kaynar suya konulur. 10 dakika bekletilip günde 3 bardak içilir.
* 15 taze gül yaprağı haşlanır, tatlandırılıp içilir.
* 3 adet orta büyüklükte soğan ince ince doğranır ve yarım litre suda 1 gece bekletilip süzülür. Yemeklerden önce günde 3 defa birer fincan içilir.
* Salatalık kabuğuyla maydanoz kaynatılıp içilir.

Kabızlığa İyi Gelen Bitkiler:

Keten Tohumu (Linum usitatissimum) : Keten tohumu kabızlık tedavisinde kullanılabilen en önemli bir bitkidir. Kronik kabızlıkta bütün yada dövülmüş keten tohumunu günde 2 yada 3 kez üçer çay kaşığı alımanız fayda verir. Keten tohumunun sindirim sisteminizde yol alabilmesi için günde en az 8 bardak su içmeniz gerekir.

Çemen Otu (Trigonella foenum-graecum) : Çemen otu tohumları “mucilage” denilen sıvı emici maddeler içerir. Eğer çemen otu tohumu kullanacaksanız, bağırsak hareketliliğinizin devam edebilmesi için bolca su içmeyi kesinlikle ihmal etmeyin. Asla bir defada iki çay kaşığından fazlasını almayın. Bundan fazla miktarlarda kullanmak, şiddetli karın ağrılarına neden olabilir.maranki.com dan faydalanarak www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *