şeker hastalığına iyi gelen bitkiler

seker hastaligina iyi gelen bitkiler

ŞEKER HASTALIĞINA FAYDALI ŞİFALI BİTKİLER VE KULLANIMI

Pekçok insanın ortak rahatsızlıklarından biri olan, tıpta diyabet olarak bilinen şeker hastalığı, kan şekerinin sürekli yüksek seviyede olmasıyla görülen bir rahatsızlıktır. Besinlerle aldığımız veya karaciğer depolarından alınan glikoz, pankreasın salgıladığı insülin hormonu sayesinde hücre içlerine girer ve orada işlenerek enerjiye dönüşür. İnsülinin yetersiz olması veya insüline karşı hücrelerin yanıt vermemesi sonucunda kandaki glikoz oranı yüksek kalır. Zamanla da hücrelere, böbreklere, göz ve damarlara zarar vermeye başlar.

Şeker hastalığının belirtileri arasında; çok sık idrara çıkma, çok su içme, iştahtaki artış, çabuk yorulma, mantar gibi bazı enfeksiyonların vücutta sıklıkla görülmesi ve aşırı kilo kaybı görülür. Uzman doktor tarafından teşhis edilen bu rahatsızlıkta gereken tedavinin uygulanması çok önemlidir. Bu tedavilerinin yanı sıra bazı bitkilerin kullanılması, şeker hastalığı tedavisine son derece destek olacaktır.

Sarımsak: Kan şekerini düşürür. İnsülini arttırır ve insülin yakımını azaltıcı etki sağlar. Her gün en az 3 diş sarımsak tüketilmelidir.

Tarçın: Şekeri düşürür. Ayrıca pankreasın insülin salınımını arttırır. 40 gün boyunca her sabah 1 çay kaşığı çayınıza eklenerek tüketilebilir.

Soğan: İçeriğindeki APDS maddesi sayesinde kan şekerini düşürürken, insülin seviyesini de arttırır. Sarımsak ve soğan rendelenir bir tutam tuz eklenir. Her gün 1 kaşık tüketilir.

Aloevera: Kan şekerini düşürmeyi sağlar.

Bauhinia forficata: Brezilya’ da yetişen bir ağaç olup, insülin hormonunun bitki hali olarak kabul edilmiştir. Çay olarak demlenir ve tüketilirse kan şekerini düşürmede oldukça etkilidir.

Şeker rahatsızlığınız varsa ve insülin kullanmak durumundaysanız yukarıda sayılan b itkileri denemenizi öneririz. Belkide ilaç kullanımınızı azaltabilir hatta ilaçlarınızı kesebilirsiniz. İlaçlarınızı kesmeden bu bitkileri kullanıp zaman zaman şekerinizi ölçtürerek etkilerini görebilirsiniz. bitkiblog sayfasından alıntıdır. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *