A vitamini nelerde bulunur

A VİTAMİMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR FAYDALARI KULLANIMI
A vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Karaciğerde depolanan bu vitamin ısıya ve pişirmeye dayanıklıdır.

A Vitamini Faydaları:
* A vitamini gözler için çok faydalıdır. Gece körlüğü, gözde kuruma ve göz bozuklukları için çok faydalıdır. Gece görmemizi kolaylaştırır ve göz yorgunluğunu azaltabilir.

* A vitamini cildimiz için çok yararlıdır. Cildin, saçların, tırnakların, diş etlerinin, dişlerin ve kemiklerin sağlıklı kalmalarını sağlar. Deri kuruluğu şikayeti olanların bol bol A vitamini almaları tavsiye edilir.

* Enfeksiyona karşı direnci artırır. Hastalıklara karşı dayanıklılığın azalması durumunda A vitamini aşınması faydalı olacaktır.

* Bazı kanser türlerine karşı koruyucu etkisi olabilir.

* Çocuklarda dişlerin biçimsiz ve sağlıksız gelişmesine; gelişmenin yavaşlamasına neden olabilir.

A Vitamini İçeren Besinler:
Karaciğer, balık yağı, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklarda bulunur. Pro vitamin tipi brokoli, havuç, biber, kabak dâhil sarı ve yeşil sebzelerde ve aynı zamanda sarı meyvelerde mevcuttur.
A vitamini ısıya ve pişirmeye karşı dayanaklıdır. Ultra-viyole ışınlarına karşı ise dayanıksız olduğu için renkli şişede muhafaza edilmelidir

A Vitamini eksikliği:
A vitamini eksikliği, gözde kornea hasarı sonucunda gece körlüğü gibi göz bozukluklarına sebep olabilir. Göz altı lekeleri görülür. Eksiklik bağışıklık sistemini zayıflattığından, aynı zamanda vücudun enfeksiyonlarla mücadele kapasitesi de azalır.

A vitamini Fazlalığı: Yüksek dozda sürekli kullanım halinde A vitamini zararları ortaya çıkar. A vitamini fazlalığı baş ağrıları, eklem ağrıları, bulantı, kusma, saç dökülmesi, karaciğer sorunlarına ve riskli doğuma sebep olur. Hamile kadınlar doktorun önerdiği doza uymalıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler:
* A vitaminleri akne ilaçlarıyla birlikte kullanılmamalıdır.

* A vitamini kullanımı : RDA (Önerilen Günlük Kullanım) değeri günlük 4,000-5,000 IU dür.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *