ayak yanması nedenleri

AYAK YANMASI NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR

Daha çok geceleri görülen ayakta yanma hissi bir takım hastalıkların veya rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Özellikle şeker hastalığı veya vitamin eksiklikleri durumunda ayak yanması şikayetleri yoğunlaşmaktadır. Menapoz dönemindeki bayanlarda da görülebilen ayak yanması şikayetiniz uzun süre geçmemişse mutlaka doktora başvurmalısınız. Ayak yanması nedenlerini ve tedavisini açıklayalım.

Ayak Yanması Nedenleri:

1) Şeker hastalarında sinirlerin etkilenmesi sonucu ayaklarda yanma olabilir. Buna tıp dilinde diyabetik nöropati denir. Bazen şeker hastalığının başlangıcı ayak altlarında yanma ile başlar. Bazen ayak yanması gizli şeker durumunda da ortaya çıkabilir. Uzman bir doktora başvurarak şekerinizi ölçtürmeli ve uygun tedaviye başlamalısınız.

2) B12 vitamini eksikliğinde de ayaklarda yanma olabilir. Diyetle alınan B12 vitamini mideden salgılanan intrensek faktör adındaki bir proteinle birleşerek bağırsaklardan emilir. Besinlerde bulunan B12 vitaminin bağırsaklardan iyi emilmesi, mide, pankreas ve bağırsakların iyi çalışmasına bağlıdır. Günlük B12 vitamini ihtiyacı 2.4 mikrogram kadardır.
B12 vitamini hayvansal besinlerde yani kırmızı et, tavuk, hindi eti ve balıkta ve çok az oranda sütte ve yoğurtta bulunur. Bitki ve mayada bulunmaz. Bir bardak pastörize sütte 0.9 mikrogram B12 vitamini vardır.

3) B5 vitaminine pantotenik asit adı da verilir. Pantotenik asit besinlerden enerji oluşmasında rol aldığı gibi yaşamsal öneme sahip bazı metabolik olaylarda görev yapar. Hücrelerde koenzim A olarak görev yapar.
Günlük ihtiyaç 5 mg/gün’dür. Karaciğer, böbrek, maya, fındık, buğday, yumurta sarısı, brokoli, tavuk, balık, mantar, avokado, tam tahıllar, yoğurt ve süt gibi besinlerde B5 vitamini vardır.

Pantotenik asit eksikliği nadir görülür ve özellikle bağırsaklardan gıda emiliminin bozulduğu durumlarda oluşur. Pantotenik asit eksikliğinde depresyon, kişilik değişimleri, kalp hastalığı, sık enfeksiyon, yorgunluk, karın ağrısı, uyku bozuklukları, uyuşma, karıncalanma, kas güçsüzlüğü ve kramplar olur. Özellikle bacaklarda ve ayaklarda yanma oluşur ki buna ‘’yanan ayak sendromu’’ denir.

Ayak Yanması Tedavisi:

Ayak yanmasının tedavisi nedenine bağlı olarak yapılacağından öncelikle ayak yanmasının neden ortaya çıktığının saptanması gerekir. Sinir hasarının tedavisinde kan şekerinin ayarlanması ilk önceliği alır. Daha sonra trisiklik antidepresan ilaçlar, antikonvülzan ilaçlar veya alfa lipoik asit gibi ilaçlar endokrinoloji ve nöroloji uzmanının kontrolünde kullanılabilir. B1 vitamini, capsaicin kremleri ve ağrıyı gidermek için akupunktur uygulanabilir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *