bel bölgesinde yağlanmanın tehlikesi

BEL ÇEVRESİ KALINLIĞI NE KADAR OLMALIDIR NASIL ÖLÇÜLÜR

Doktorum programının 6 Şubat Pazartesi günü yayınlanan programına konuk olan İç Hastalıkları ve Obezite uzmanı Doktor Ayça Kaya bel çevresi genişliğinin önemini, yağ yakma yöntemlerini açıkladı. Bel bölgesindeki yağlanma pekçok hastalığı ve ölüm riskini beraberinde getirir. Bel bölgesinin erkeklerde; 94 kadınlarda 80 cm yi geçmemesi gerektiğini söyleyen Kaya, göbek yağları böbrek taşı, kısırlık, kalp damar hastalıkları gibi pekçok hastalığa neden olur diyor.

Günümüz hastalıklarında biri olan Metabolik Sendrom aşırı kilo alma ve yağlanma sonucu ortaya çıkan tehlikeli bir rahatsızlıktır. Bel bölgesi ölçünüz yukarıda verilen ölçülerin üzerinde ise, trigliserit ( hayvansal ve bitkisel yağların birleşimi) 150’den fazla değerde ise, iyi kolestrol 40’ın altında ise, tansiyon 12-8 ‘den yüksek ise size Metabolik Sendrom hastası olabilirsiniz. Bu belirtilerden biri yada bir kaçı sizde de varsa mutlaka en yakın zamanda bir uzman doktora başvurmalısınız.

Diyetisyen Ayça Kaya iki çeşit yağlanma vardır diyor. Biri armut tipi yağlanma diğeri elma tipi yağlanmadır. Elma tipi yağlanma bel ve kalça da bir bütün olarak yağ birikimidir. Elma tipi yağlanmada bel çevresinde ki yağlanma yüksek olduğundan en tehlikeli yağlanma tipidir. Armut tipi yağlanma bel ince fakar basende yağlanma yoğun olan yağlanma tipidir. Armut tipi yağlanma elma tipi kadar tehlikeli değildir. Birde bel çevresi uzunluğu nasıl ölçülmelidir konusunu açıklayan Kaya, belinizi tam göbek deliğinin üzerinden geçerek ölçün diye açıkladı.

Peki vücudumuzda özellikle de bel bölgemizde yağlanma varsa ne yapmalıyız. Doktor Ayça Kaya böllgesel yağlanma için beslenmemize dikkat edip diyet uygulamalı ve spor yapmalıyız diyor. Sağlıklı ve düzenli bir beslnme listesi ve hergün 30 ile 45 dakika kadar egzersiz yapmak bel bölgesinde ki yağlanma sorununu ortadan kaldırır diyor. Bel bölgesi yağlanması için egzersizler ve diyet listesi öneriyor. www.kadinlariz.com

Bel Bölgesini İncelten Egzersizler: ….hakkında bilgi


Bel Bölgesini İncelten Kalsiyum Diyeti: ….hakkında bilgi

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *