boğulmalarda ilk yardım

SUDA BOĞULMA TEHLİKESİNDEN KURTARAN ALTIN KURALLAR

Yaz mevsimi ile birlikte açılan deniz sezonunda özellikle Karadeniz kıyılarında boğulma vakaları her yıl mutlaka gazete manşetlerinde ortaya çıkar. Karadeniz’de dağların denize paralel uzanışı deniz suyunun kıyıya vurması sırasında ani çukurluklar ve ani derinleşmeler oluşturur. Bu durum boğulmaları beraberinde getirir. Ayağınızın altındaki kumun birden kaydığını ve deniz suyunun boyunuzu aştığı durumların çok görüldüğü Karadeniz kıyıları yüzmek için tehlikelidir. Bu nedenle iyi yüzme bilmeyenlerin Karadeniz de açılmamaları hatta denize girmemeleri tavsiye edilir. Hatta iyi yüzme bilenler bile panik yaparsa boğulma tehlikesi geçirebilir. Boğulma tehlikesinin bir diğer nedeni ise kramplardır. Normal seyrinde yüzerken birden ayağınıza yada bacağınıza kramp girmesi panik yaptığınızda boğulmaya neden olabilir. Boğulma tehlikesinde kesinlikle panik yapılmaması altın kuraldır. Boğulma tehlikesi geçiren bir kişi sırt üstü dönerek kolları ile kıyıya rahatça ulaşabilir.

Yüzme antrenörlüğü yapan Vacit Köse, sıcakların iyice artmasıyla havuz ve barajlara giren vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Köse, “Temel yüzme eğitimi almadan ve yanında yardımcı malzemeler olmadan vatandaşların havuzlarda ve barajlarda yüzmesi çok tehlikeli. Yüzme bilmeyen birinin yanında yardımcı malzeme olarak palet, el tahtası, kolluk ve can simidinin kesinlikle olması gerekir. Bu kişinin her zaman faydasına olur. Özellikle kişinin yanında cankurtaran yoksa kişi ‘kendim yüzebilirim, kendim yapabilirim’ diye kendisini riske atmasın” şeklinde konuştu.

Kesinlikle paniğe kapılmamak gerek” diyen Köse, “Yüzerken kesinlikle paniğe kapılmamamız gerekir. Eğer soğukkanlı olursak bu hayatımızı kurtarır. Belirli can kurtarma teknikleriyle yüzme bilmeyen birisi etrafında bir cisim arayarak tutması halinde hayatını kurtarabilir. Yüzerken panik yapan birisi yanlış nefes aldı diyelim ya da ayağına kramp girdi. Bunlar yaşadığımız şeyler. Yüzmeyi çok iyi bilen insanlarında boğulduğunu görüyoruz. O anda sakin davranıp bazı teknikleri uygulayarak kendini kurtarabilir. Bunların en basiti sırt üstü yatıp kollarını kullanarak kendini kenara doğru taşıyabilir” diye konuştu.

Boğulmalarda İlk Yardım Nasıl yapılır:

Boğulan kişi siz değilde bir başkası ise ne yapmalıyız? Kumsalda uzanmışsınız ve bir anda denizde boğulmakta olan birini gördünüz ne yapmalısınız? Öncelikle panik yapıp birden kurtarmak için suya atlamak sakıncalı olabilir. Kişinin neden boğulduğunu bilmiyorsunuz ve sizi de içine çekecek bir girdap olabilir. Yada boğulan kişi canını kurtarmak için sizide suyun dibine çekebilir. Bir halat gibi boğulan kişiyi kurtarabilecek bir araç kullanmanız daha iyi olacaktır. Peki boğulan kişiyi sudan çıkardıktan ne yapmalıyız.

* Öncelikle ağzındaki takma dişler veya yabancı cisimler derhal çıkarılmalı, boğazındaki salgılar temizlenmeli.
* Başı iyice arkaya yatırılarak, alt çenesi iki elle kavranıp geriye doğru çekilmeli. (Ensenin altına katlanmış giysiler konabilir.)
* Bir el kazazedenin alnına, diğer elin işaret ve baş parmakları burnu kapatacak şekilde yerleştirilmeli. Kurtarıcı, derin nefes aldıktan sonra dudaklarını kazazedenin dudaklarına bitiştirerek güçlü bir nefes vermeli. Soluk verilmesinin ardından, kazazedenin soluk vermesini sağlamak için ağzı açık tutulmalı. Bu işlem 2 kere tekrarlandıktan sonra, göğüs kafesine bastırılarak kalp masajına başlanmalı. Kurtarıcı kazazedenin yanı başına diz çökerek, bir el göğüs kemiğinin alt bölümüne, öteki el ise sırtına yerleştirilmeli. Göğüs kemiği üzerine omuz ile vücudun ağırlığı gelecek ve 30-40 kilogramlık bir güç oluşturacak şekilde güçle bastırılıp, sonra hızla bırakılmalı.
* Akciğerlere dolan suyun boşaltılmasına çalışılarak zaman kaybedilmemeli, derhal yapay solunuma başlanmalı.Kazazedeyi baş aşağı getirerek çıkarılan suyun çoğu ise akciğerlerden değil mideden gelir.

Denizin keyfini çıkartırken hayatınızdan olmak istemiyorsanız uzmanlarımıza kulak verelim. Yüzerken ani bir durum olduğunda asla panik yapmayalım ve sırtüstü yatarak kollarımızla kıyıya çıkmaya çalışalım. Boğulma riskinden uzak keyifli mutlu tatiller dileriz.
www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *