boyun ağrıları

BOYUN AĞRILARI
Prof. Dr. Turgut Göksoy, boyun ağrıları ile ilgili olarak şu önerilerde bulunuyor:

Boyun ağrılarından kurtulmak için dikkat edilmesi gerekenler:

Oturma, yatma, çalışma, araba kullanma gibi günlük hareketlerine dikkat edilmelidir.

Ağrı olduğunda daha sınırlı olmadığı dönemlerde kapsamlı olarak boyun adaleleri için çeşitli egzersizler yapılmalıdır.

Boyuna isabet eden bir travma söz konusu olduğu taktirde ilk günlerde belirgin sorun olmasa bile doktor takibinde olmalıdır. Zira bu gibi vakalarda ileride müzmin boyun ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Boyun ağrısı riski taşıyan mesleklerde (cerrah, diş hekimi, boyacılar, seramikçiler, bilgisayar başında çalışanlar, örgü ve nakış yapanlar, vb.) olanların daha sorunlar başlamadan önlemler alması gerekmektedir.

Daha çocukluk ve öğrencilik çağlarında başlayacak şekilde yanlış oturuş ve duruş bozukluklarınız varsa bunun önlenmesi için uzmanlardan yardım almak ve önleyici egzersizler yapmak şarttır.

Ağır kaldırırken dikkat etmeniz gerekenler

Ağır cisimleri kaldırmaktan kaçınılması gerekir. Kaldırmak zorunluluğu olursa, ağırlıklar eşit olarak kollara paylaştırılmalıdır.

Aniden ve ağırlığı tahmin edilemeyen bir cisim kaldırılırsa, omurganın bundan zarar göreceği kesindir. Bu esnada bir bacağı arkaya atarak, belin aşırı bükülmesi önlenmelidir.

Ayrıca ağırlık omuz yukarısı bir seviyeye kaldırılmamalı, gerekirse bacak üzerinde ve omuzda dinlendirilerek birkaç aşamada yukarı yerleştirilmelidir. Dirsekler bu kaldırma sırasında fazla bükülmemeli, olabildiğince dik açıya yakın ideal konumunu korumalıdır.

Bilgisayar karşısında

Masa başında çalışanların göz hizaları ve boyun açıları ne öne ne de arkaya doğru fazlalık göstermemelidir. Bilgisayar karşısında neler yapılması gerektiği ayrıntılı olarak verilmek zorundadır.

– Gözün bakış açısı 20-30 derece yukarıda ve ekrandan uzaklık ise ortalama 60-70 cm olmalıdır. Ekran tepe noktasının gözlerimizle aynı hizada olmasına dikkat edilmesi gerekir.

– Oturulan sandalyenin yüksekliği, kalçanın gövde üzerinde dik açı ile duracak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca sandalyenin bel çukurluğuna gelecek şekilde ayarlanabildiği bir bölümü olması gerekir. Bu yoksa beli içine alan ve iskemleye bağlanan bel yastıkçığının kullanılması gerekir.

– Sırt, boyun ve bel dik tutulmalı kambur oturmaya kesinlikle izin verilmemelidir. Oturma sırasında kısa bir süre sonra devamlı kambur oturma meyli varsa, kişinin ileride oluşabilecek meslek hastalıklarından korunmak için sırtı dik konumda tutacak postureks ismi verilen korselerden kullanması gerekecektir. Şüphesiz daha iyisi, korse yerine düzenli egzersizler yaparak, adalelerini doğal bir korse gibi kullanmasıdır.

 


 

7 Comments

 • hcer
  18 Temmuz 2010 | Permalink |

  boyun ağrısı ve sabahları kaltığımda dayanılma bel ağrılrı hayatımı karartı işimi yapamaz hale geldim ilaç fizik tedavi kaplıca eleri denemedimki.ama nafile
  fizik tedavi uzmanım bana bir krem önerdi ve kısa zamanda tedarik ettim kullanmaya başladım innanın 5 dakikada tüm ağrılarımda kurtuldum ama üç aydır peryodik kullanıyorum bu kremi ağrıları olan herkes kullansın ismi dermomed ağrı ve romatizma kremi eczanelerde var hepinize geçmiş olsun ben bu tip ağrıların ne olduğunu çok iyi biliyorum

 • semih
  20 Temmuz 2010 | Permalink |

  Hepimizin bildiği gibi romatizmal ve eklem hastalıkları günümüzde yaygın bir şekilde görülmektedir. halk arasında kronik bel ağrısı ve “kireçlenme” olarak bilinen bu rahatsızlık yaşam kalitesini bozmaktadır.

  Dermomed krem, Romatizmal ağrıların kronik dönemlerinde ve Kireçlenmelerde, Kronik bel ağrısı gibi eklem hastalıklarında
  Yumuşak doku , Adele
  Mafsal, omuz ve dirsekte oluşan rahatsızlıklarda
  Sırttaki kas ağrılarında, İncilme ve burkulmada Boyun tutulmasında Eklem hareketlerini engelleyen Rahatsızlıklarda, Diz kireçlenmeleri ve benzeri Durumlarda tamamlayıcı olarak kullanılabilir nitelikte olan dermomed, Uygulandığı bölgelerde cilde çok kısa zamanda nüfuz ederek iyileşmenize yardımcı olur.

  Dermomed krem, doğal bir üründür ve yan etkisi yoktur. Sağlık bakanlığı ruhsatlı ve üretim izinli olup tüm resmi belgeleri alınmış bilim insanları tarafında yüzlerce bilimsel yayına konu olmuş tıp alanında kullanılmaktadır
  Dermomed krem başka ürünlerle kıyaslanamaz çeşitli rahatsızlıklarınız için almış olduğunuz ürünlerin mutlaka sağlık bakanlığı izinli ve ruhsatlı olduğuna dikkat edin almış olduğuz ürünün üzerinde ruhsat ve izin ve seri numarasına mutlaka bakın aksi halde ürünü kullanmayın aldığınız yere iade edin

  Dermomed kreme sahip olmak için sizde hemen arayın memnun kalmadığınız halde ürünü iade edebilirsiniz

 • ali kuşunlu
  25 Temmuz 2010 | Permalink |

  BOYUN AĞRILARI SEBEPLERİ DİYE BİR ARAŞTIRMA YAPIYORDUM DAYANILMAZ AĞRILARIM VRDI VE YILLARDIR BU AĞRI İLE YAŞAMAYA ALIŞMAYA ÇALIŞIYORDUM BİR YANDADA ÇARE ARIYORDUM DERKEN DERMOMED AĞRI KREMİNİ BULDUM ALDIM VE KULLANMAYA BAŞLADIM İKİ ŞİŞE ÜRÜN GELDİ BİRİNCİSİ BİLDİĞİMİZ KREMDİ UYGYLADIM BİR KAÇ DAKİKA SONRA BOYUN AĞRILARIMDA ESER KALMADI İKİNCİ ŞİŞEYİ UYGULADIM SİYAH BİR KREMDİ BOYUMA SÜRDÜM BİR SİTREÇLE SARDIM 15 DAKİK SONRA BOYNUMU YIKADIM BİR HAFTADIR AĞRI VE SIZILARIM GEÇTİ BOYUN AĞRISI ÇEKENLER BU KREMİ KULLANMANIZI ÖNERİYORUM

 • emin
  28 Temmuz 2010 | Permalink |

  merhaba benim sırtımda daynılmz ağrılar var sanki sırtıma bıçak saplanıyor gibi doktora gittim ilaç verdi ama üç aydır ynı bu dermomed krem sırt ağrıları üzerinde ne kadar etkili bn cil yazarmısınız çok sevinirim

 • admin
  28 Temmuz 2010 | Permalink |

  DERMOMED®
  KULLANIM ŞEKLİ
  Dermomed kullanım yerleri T.C sağlık bakanlığının 06 11 2006 tarih 17302 sayılı tıbbi değerlendirme kurulu raporuna göre : Banyo ve paket uygulamaları şeklinde inflamatuvar romatizmal hastalıkların kronik dönemlerinde ; kronik bel ağrısı, osteoartrit gibi noninflamatuvar eklem hastalıklarının; miyozit, tendinit, tranva, fibromiyalji sendromu gibi yumuşak doku hastalıklarının tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak,ortopedik operasyonlar gibi uzun süre hareketsiz kalma durumunda mobilizasyon çalışmalarında, kronik dönemdeki seçilmiş nörolojik rahatsızlıklarda rehabilitasyon amacıyla, tamamlayıcı tedavi unsuru olarak; kullanılabilir niteliktedir. Dermomed Krem içeriğine aroma maddesi hariç hiçbir katkı maddesi katmadan krem olarak doğadan çıktığı gibi otomatik dolum makinelerden el değmeden ilgili yasalar çerçevesinde ambalajlanarak yukarıda bahsi geçen hastalıkların tedavisinde tamamlayıcı tedavi unsuru olarak kullanıma hazır şekilde paketlenmiştir.
  Dermomed Krem Nasıl Kullanılır?
  Dermomed Krem kullanmadan evvel ağrıyan bölgenizi ılık su ile temizce yıkadıktan sonra iyi kurulayın, daha sonra Dermomed Kremin yanındaki beyaz şişedeki masaj kremi ile sorunlu bölgenize iyice yedirerek 5 ila 10 dakika masaj yaptıktan sonra yeşil şişe içerisindeki Dermomed Krem ile paket uygulama yaparak ağrıyan bölgenize masaj yapar gibi iyice yedirin en az 1mm kalınlıkta olmasına dikkat edin ve streç ile sardıktan sonra iyice ısıtılmış havlu ile streç filmin üzerini sararak en az 20 dakika bekleyin. 20 dakika sonunda ılık su ile yıkayın veya duş alarak uygulamayı tamamlamış olursunuz. Bir saat istirahat edin. Bu uygulamayı haftada 3 veya 4 defa tekrarlayınız.
  Dermomed Krem Yan Etkileri Var mı?
  Dermomed Krem tamamen doğal olarak kendiliğinden oluştuğundan dolayı içerisine hiçbir kimyasal madde eklenmemiştir. Tamamen biyolojik olup şimdiye kadar her hangi bir yan etkisi görülmemiştir.
  Dermomed yaralı ve yeni yanık oluşmuş kabuk bağlamış yaralarda kullanılmaz.
  Dermomed Krem Tıbbi Olarak Kullanımı Var mı?
  dermomed.org

 • ersan
  07 Ağustos 2010 | Permalink |

  sizlerin önerisi ile ben dermomed ağrı romatizma kremini kullandım on dakikada tüm ağrılarımı giderdi şimdi rahatlıkla top bile oynuyorum dermomed krem özellikle yaşlı kişilerde kullanın çok faydalı derim eklem romatizmaları için iyi bir ürün

 • kemal
  15 Ağustos 2010 | Permalink |

  Kronik bel ve boyun ağrıları ile yumuşak doku ve eklem ağrıları günümüzde yaygın bir şekilde görülmektedir.

  Dermomed krem, Romatizmalı ağrıların kronik dönemlerinde ve Kireçlenmelerde, Kronik bel ağrısı gibi eklem hastalıklarında Adale, mafsal, omuz ve dirsekte oluşan rahatsızlıklarda;

  Sırt bölgesinde oluşan kas ağrılarında, İncilme ve burkulmalarda, Boyun tutulmalarında, eklem hareketlerini engelleyen rahatsızlıklarda, dizlerdeki kireçlenmelerde ve benzeri durumlarda “tamamlayıcı” olarak kullanılabilir nitelikte olan Dermomed Krem; Uygulandığı bölgelerde cilde çok kısa zamanda nüfuz ederek içerisinde bulunan organik ve inorganik maddeler sayesinde ağrılarınızla savaşmanıza yardımcı olur. Yine içeriğinde bulunan mineral liginin humin hidrojen sülfid humik asit gibi maddelerin özelliklerinden dolayı çeşitli ağrı ve romatizma tedavisinde kullanılan Dermomed, evinizde, işinizde, günlük yaşantınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz şekilde, özel lego şişesinde tüm Türkiye ve Dünyaya gönderilmektedir.

  Dermomed Kremin içeriğinde bulunan özel madde peloid, binlerce yıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Aynı zamanda Tıbbi Değerlendirme Kurulu Raporuyla da

  Tanımlanmış olup, kronik bel ağrılarında , eklem ve romatizmal rahatsızlıklarda “tamamlayıcı tedavi” olarak kullanılacak özelliktedir. Dermomed Krem Setine siz de hemen sahip olun; üstelik 300 ml lik özel şişesinin yanında 100 ml lik masaj kremine de bedava sahip olun!

  Dermomed krem, doğal bir üründür ve yan etkisi yoktur. Sağlık Bakanlığı Ruhsatlı ve Üretim izinli olup tüm resmi belgeleri alınmış bilimadamları tarafından yüzlerce bilimsel yayına konu olmuş modern tıp alanında kullanılmaktadır.

  Dermomed krem başka ürünlerle kıyaslanamaz ! Almış olduğunuz ürünlerin Sağlık Bakanlığı izinli ve ruhsatlı olduğuna mutlaka dikkat ediniz.

  Dermomed kreme sahip olmak için sizde hemen arayın !

  Üstelik Dermomed Krem’in yanında pek çok yerde para ile satılan 100 ml rahatlatıcı masaj kremini de hediye ediyoruz. Memnun kalmadığınız takdirde ürünümüzü süre sınırı olmaksınızın derhal iade edebilirisiniz. Dermomed Krem Seti, 300 ml tamamlayıcı tedavi kremi ve 100 ml lik masaj kremi ile birlikte toplam 400 ml lik hijyenik paketiyle, kapınıza kadar gelsin. Kargo bedeli yok. Günlerce beklemek yok. 300 ml lik şişesinde Dermomed Krem Seti sadece 69 TL. Üstelik 100 ml. Masaj kremi de hediye!!!!!! Hemen şimdi arayın… Siz de Dermomed Kremin eşsiz olanaklarından yararlanın.

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *