boyun fıtığı ameliyatı

HAREKET KISITLAMASI YARATMAYAN TEKNİK: SERVİKAL DİSK PROTEZİ

Boyun fıtığı ameliyatlarındaki korkunun iki ayrı yüzü vardır:

1-Hastanın kendi korkusu.
2-Cerrahın hasta ile ilgili ileriye dönük kaygıları.

Boyun fıtığı ameliyatı olacak hastalarda “felç olurum” korkusu, daima rastlanan bir şeydir. Ancak, zamanında yapılan boyun fıtığı ameliyatı dünyanın en yüz güldürücü ameliyatıdır.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası:
Eğer hekimin önerileri doğrultusunda ameliyat kararı alınmış olan hasta, omurilik ve sinirler felç olmadan önce zamanında ameliyat olursa başarı oranı çok yüksektir. Esas kaygı ameliyattan birkaç yıl sonra boyunda omurların birbirine kaynaması ve kireçlenme meydana gelmesiyle hastanın bir takım sorunlar yaşamasıdır. Bu durum “servikal disk protezi uygulaması” ile ortadan kalkar. Özellikle 45 yaş altındaki hastalarda ameliyattan seneler sonra ortaya çıkan boyun kireçlenmesi riski bu sayede artık çok düşmüştür. Çünkü ameliyatta uygulanan teknik ile çıkarılan kıkırdağın yerine onunla aynı hareket kabiliyetine sahip bir protez konularak bu riski ortadan kaldırmak mümkündür. Üstelik hasta ameliyat sonrası aynı gün veya ertesi gün eve gidebilmektedir ve boyunluk kullanmasına da gerek kalmaz. Ameliyat süresi yukarıda bahsedilen teknik sayesinde oldukça kısalmıştır ve kan kaybı en aza inmiştir. Bu teknolojik yaklaşımla gerçekleştirilen boyun fıtığı ameliyatları eski tekniklere kıyasla hasta memnuniyetinde de önemli ölçüde artış meydana getirmiştir.

 


 

5 Comments

 • ahmet üstün
  16 Mayıs 2012 | Permalink |

  ben bu teknikle boyun fıtığı ameliyatı oldum, bir gün sonra taburcu oldum, bir hafta sonrada işime geri döndüm. şimdilik iyiyim, inşaallah ileridede iyi olur..

 • admin
  17 Mayıs 2012 | Permalink |

  Geçmiş olsun Ahmet Bey paylaşımınız için teşekkür ederiz. Umarım ameliyat olmak isteyipte korkuları olan kişilere örnek olacaktır. Sağlıklı günler dileriz..

 • a.kaya
  07 Haziran 2012 | Permalink |

  valla ben 4 ay once ameliyat oldum halen calisamiyorum.bendede ayni yontem uygulandi ve ameliyattan birbucuk ay sonra mrt ve rontgende hersey iyi gozukuyor ama halen kasilmalara bagli agrilarim var bu da bende ameliyat oncesi agrilara benzer agrilara yol aciyor .usume hissi surekli oluyor.buna bir cozumu olan yazssin lutfen

 • bülent
  16 Mart 2013 | Permalink |

  merhabalar…
  sosyal güvencem olmadığı ve maddi durumum elverişsiz olduğu için tam 4 ay ağrılardan dolayı cehennem azabı yaşadım.sebebinin boyun fıtığı olduğunu biliyordum ama çaresizdim.tam 4 ay kendimi ağrının insafına bıraktım.hayata küstüm yaşantım allak bullak oldu. ağrının 3. ayında sağ omuzumdan sağ dirseğime kadar olan kısım felç oldu. ancak o saatten sonra sağlık güvencesiyle ilgili çözümler bulabildim. dört ay çektiğim korkunç ağrıların sonunda doktor karşısına çıkabildim.mr sonucumu görür görmez tereddütsüz ameliyat olmam gerektiğini,geç bile kalmış olduğumu söyledi.Ama sağolsun,çok ilgili davrandı.hemen 3 gün sonrası beni ameliyata aldı.ameliyatım narkoz öncesi sonrası derken toplam 3,5 saat sürmüş.uyandığımda konuşmakta zorluk çekiyordum,sesim kısılmıştı.ve yutkunmak neredeyse imkansız gibiydi. ama ağrım yok olmuştu.ameliyat olalı tam 13 gün oldu ve beni o hayattan koparan ağrılarım kayboldu artık.ama maalesef sağ kolumdaki felç hala devam ediyor.doktorum bu durumun da takipçisi.ama iyileşip iyileşmiyeceğini söylemiyor.neyse, çektiğim o korkunç ağrılardan sonra hayata bakış açım değişti. kolumdaki felç iyileşmese de ağrılarımdan kurtuldum çok şükür. allah o doktorları başımızdan eksik etmesin.her biri insanlık için apayrı bir değer. ameliyattan korkanlar için de şunu söylemek istiyorum; esas ameliyat olmamaktan korkun.ve kesinlikle doktorunuza güvenin.onların elinde güvendesiniz. herkese geçmiş olsun….

 • admin
  18 Mart 2013 | Permalink |

  Merhaba Bülent Bey çok geçmiş olsun. Paylaşımınız için çok teşekkür ederiz. Boyun fıtığı hastalığı olan ve ameliyattan korkan hastalar için örnek olacak açıklamalarınız başka hastalara Işık olacaktır. Umarım kolunuzdaki felç durumuda kısa sürede iyileşir ve tamamen sağlığınıza kavuşursunuz. Acil şifalar dileriz..

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *