dalak hastalıkları nelerdir

DALAK HASTALIKLARI NELERDİR BELİRTİLERİ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Genellikle dalak denildiğinde kansızlık ve kan hastalıkları akla gelir. Bildiğimiz dalak hastalığı genellikle dalak büyümesidir. Dalak neden büyür, dalak hastalıkları neden olur, dalak hastalığının belirtileri nelerdir, dalak hastalıkları nasıl tedavi edilir açıklayalım.

Dalak Nedir:
Dalak, karnın sol üst köşesinde diyaframanın hemen altında, vücudun arka kısmında, omurgaya yakın, 16 cm, uzunluğunda, 60 cm. eninde, 4 cm. kalınlığında bir organdır. Kişi hareket ettiğinde kanın hacmini koruyan dalaktır.Dalağın fonksiyonları arasında lenfosit yapımı ve eritrosit yıkımı önemli bir yer alır. Kanı filtre etme, vücudu koruyucu maddeler oluşturma,kan yapımına katkıda bulunma, kan dağılımını dengeleme görevleri vardır.

Dalak Hastalıkları Şunlardır:
TÜMÖR : Normal dalak dokusundan farklı,büyüme eğilimi gösteren,içi solid doku dediğimiz daha sert doku ile kaplı kitlelere denilmektedir.
ABSE : Vücudumuzun diğer taraflarında olduğu gibi içi cerahatla dolu olan kitlelere denilmektedir.
KİST : İçi seröz veya musinöz olarak tanımladığımız sıvı ile dolu etrafında kapsül dediğimiz sert doku ile çevrili kitlelere denilmektedir

Dalak Kistleri:

1- Doğuştan Kistler:Doğuştan kistler nadir gözlenir, genellikle epitelial yapı içerirler. Bütün dalak kistlerinin %10’u oluşturur.Tümöre dönüşme şansları pek yoktur.
Ağrı, iltihaplanma, kist içine kanama, beslenme bozukluğu, karın içine rüptür olabilir. Kesin tanı USG ile konur.
Tedavisi cerrahidir (partial ya da total splenektomi )

2- Yalancı Kistler:Travma sonrası dalak içine kanamayı takiben oluşan kistlerdir. Nadir gözlenirler. Ufak kistler şikayet yaratmıyorsa takip edilebilir.

3- Parazitik Kistler:En sık Hidatik Kist’e bağlı gözlenir. En kısa sürede cerrahi tedavi planlanmalıdır. Kist rüptürü hastalığın tüm organlara yayılımını ve ani şok’a neden olabilir.

Dalak Kistleri Teşhis ve Tanı:

Dalak kistleri şu teknikler kullanılarak teşhis edilir:
* Kan tetkikleri (Hemogram, PY, Sedimentasyon, Gaitada parazit,
* Ecinococ Agg. Testi)
* USG (Tanıda değeri yüksektir)
* Tomografi ve Magnetik Rezonans( Gerekli olduğunda)
* Dalak Sintigrafisi (Gerekli olduğunda)

Dalak Kistleri Tedavisi:

Kist tipi tespit edildikten sonra en kısa sürede operasyon planlanmalıdır.
Ancak, ameliyat sonrası patolojik inceleme sonunda kist tipinin kesin tanısı konabilinir.
Patoloji sonucuna göre hastanın izlemi planlanır.

Dalak Tümörleri:

1– İyi Huylu Tümörler
* Splenik hamartomlar
* Kavernöz hemangiom
* Adenom
* Dermoid ve fibromlar
* Leimyom ve lipomlar

2- Kötü Huylu Tümörler
* Angiosarkom
* Lenfoma

Dalak Tümörleri Tedavisi:

En kısa sürede cerrahi tedavisi gerekir.

Dalak Hastalıkları Belirtileri:

Dalak ömrü biten alyuvarları parçalar ve onların hemoglobin ve diğer maddelerini yeniden kullanmak için vücuda iade eder. Demirin, proteinin ve metabolizmasının bir bölümü dalakta olur. Dalak kansızlık ve kan kanserinde kan yapmaya başlar. Ayrıca bağışıklık (antikor) maddeleride üretir.

Hastalanmalarda bol akyuvar yaparak vücudun korunmasını sağlar. Dalak kan içindeki mikropların çoğunu tutar ve öldürür. Dalak hem alyuvar hem de akyuvar üretir.

Kansızlık, halsizlik, aşırı terleme, karında şişlik, çabuk yorulma, sol böğrün alt kaburganın altında el ile basılınca hissedilen şişlik, dalak büyümesi, nefes kesikliği, tıkanmalar görülür.

Dalak çok önemli işlevi yerine getirmekle birlikte normal bir yaşamın sürdürülmesi için vazgeçilmez bir organ değildir. Dalağın işlevleri bu organın yokluğunda lenf bezleri, kemik iliği, karaciğerin hücreleri tarafından da yerine getirilebilmektedir.

Dalak hastalıkları Tedavisi:

Hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına ve doktorlara gidilmelidir. Herhangi bir sebep yoksa ve şikayetler devam ediyorsa, destek ve alternatif oalrak aşağıdaki bitkisel tariflerden biri veya birkaçı kullanılabilir.

Dalak Hastalıklarına ne iyi gelir:
Hastaya A vitamini, demir, iyot, bol sebze-meyve, bakliyat türleri bol miktarda yedirilir. Böylece dalağın temizlenip çalışması sağlanır.

Kereviz, semizotu, enginar, havuç, pazı, üzüm, kayısı, incir, salatalık, taze ceviz, badem, lahana, pırasa, dereotu, maydanoz, mevsimlik sebze-meyve, özellikle kara üzüm ve üzüm pekmezi bol miktarda yenir.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *