dirsek ağrısı

DİRSEK AĞRISI NEDENLERİ VE TEDAVİSİ
Sizi çok rahatsız eden dirsek, kol dirsek ağrısı ile karşılaşabilirsiniz. Peki dirsek ağrılarının nedenleri nelerdir? tehlikelimidir? hangi hastalığın habercisi olabilir? dirsek ağrısının tedavisi nasıl yapılır? dirsek ağrısına bitkisel çözüm yöntemleri var mıdır? diye merak ediyorsanız yazımızda tüm bu sorularınızın cevabını bulacaksınız.

Dirsek Ağrısı Nedenleri:

1- Romatizmal hastalıklar: Özellikle romatoid artrit, ateşli romatizma ve gut dirsek eklemini etkileyebilir.

2- Dirsek kireçlenmesi: İleri yaşlarda ve sağ tarafta dirsek kireçlenmesi görülebilir. Özellikle tekrarlayan dirseğe yönelik travmalar sonucu kireçlenme gelişir.

3- Dirseğe yönelik darbeler: Darbenin ağırlığına göre dirsek ekleminin yapısını bozarak eklemde ağrıya yol açarlar.

4- Tendinit ve bursitler: Dirsekteki kirişler ve bursa denilen keseciklerde zaman zaman yangılama meydana gelebilmektedir.
Pratikte en sık görülen dirsek ağrısı nedeni tendinizlerdir. Dirseğin belli hareketlerinde hasta ağrı tarif eder. Eklemde hassasiyet vardır.

5- Sinir sıkışmaları: Ellere giden sinirler bazen dirsekte sıkışarak ele yayılan ağrılara neden olabilirler.

6- Dirsek tüberkülozu: Bazı enfeksiyonlar ve tüberküloz (verem) dirsek ekleminde ağrıya neden olabilir.

7- Doğuştan olma hastalıklar: Doğuştan olma bazı hastalıklarda dirsekte ağrı nedeni olabilirler. Dirseğin tekrarlayan çıkığı, miyozitis ossifıkans, gibi hastalıklar doğuştan veya sonradan olabilir ve dirsekte ağrıya yol açarlar.

Dirsek ağrısı tedavisi:
Hastalığın kesin nedeni ortaya konulduktan sonra tedaviye başlanır. Bazen boyun ve omuz ağrılarında dirseğe yayılabildiğini unutmamak gerekir. Ağrılı dönemde eklem dinlendirilir. Ancak mutlaka istirahat süresi içinde ekleme pasif zorlayıcı olmayan hareketler yaptırılmalıdır. Romatizma ilaçları ve ağrı kesiciler verilir. Lokal enjeksiyon oldukça faydalıdır. Fizik tedavi araçları kullanılır. Özellikle tendinit ve kireçlenmelerde derin ısıtıcılar fayda verirler.

Dirsek Ağrılarına Bitkisel Çözüm:
Eklemler (diz, dirsek, kol, bacaklar): Kafur ağrı kesici olarak romatizmal şikayetlerde etkilidir. Ancak bu kesinlikle dahilen alınmaz çünkü zehirlidir, haricen sürülür. 3 tablet kafur, 250 gr saf alkol içinde eritilir. Ağrıyan yere ve civarına diz, dirsek, kol ve bacakların eklem yerlerine sürülür.

Prof. Dr. Kaj Winther, dirsek ağrıları yaşayan hastalar için bitkisel kuşburnu tozu olan Litozin’in önemli bir seçenek olduğunu belirtiyor. Bu durumlarda kuşburnunun çayının faydalı olabileceğini, ancak eklem ağrısında çayının iyileştirici etki göstermediğini belirtiyor. Çünkü kuşburnu ısıtıldığı zaman etkinliği ve protein yapısı kayboluyor. Soğuk suda ise özü çıkmıyor. Prof. Dr. Kaj Winther, kuşburnunun toz halinde kullanımını Danimarkalı çiftçi Erik Hansen’den öğrenmiş. Arazisine kuşburnu eken Hansen, beklediğinden fazla ürün alınca bunları bozulmasın diye değirmenden geçirmiş ve dondurup saklamış. Ürünlerin bir kısmını da komşularına dağıtmış. Toz halindeki kuşburnu meyvesinin kabuğunu ve çekirdeğini tüketmeye başlayan herkes üç-dört ay içinde kendini daha sağlıklı hissetmeye başlamış. Ve o kış hiç bel ya da bacak ağrısı çekmemişler. Kaj Winther, kuşburnunun tedavi edici etkisine yönelik araştırmalar yapmış ve GOPO maddesinin antienflamatuar (iltihabı giderici) etkisinden dolayı eklem ağrıları üzerinde olumlu etki yaptığını tespit etmiş.

 


 

7 Comments

 • nurcan
  26 Mart 2012 | Permalink |

  kol dirseklerim de bazen ağrılar oluyo nerdeyse ellerimi kıpırdatamayacak gibi oluyorum nedeni sizce nelerdir şimdiden teşekkürler

 • admin
  27 Mart 2012 | Permalink |

  Merhaba Nurcan Hanım dirsek ağrıları eklemleriniz yada kemiklerinizle ilgili bir sorun olabilir. Mutlaka en yakın zamanda uzman bir doktora muayene olunuz. Tetkikler yapıldığında neden dirseklerinizin ağrıdığı belirlenir ve ona göre tedavi uygulanır. Unutmayın hastalıklarda erken teşhis önemlidir. Zaman kaybetmeyin ve doktora gidin. Acil şifalar dilerim..

 • samet
  12 Nisan 2012 | Permalink |

  selam ben samet geçtigimz günlerde maç oynarken dirseğim döndü ve yerinden çıktı apar topar hastaneye gittik ve dirseğimi yerine oturttular saha sonra kolumun alt tarafını alçıya aldılar yarım alçı yaptılar yani sardılar ve gönderdiler 12 gün sonra doktora gittim ve alçıyı çıkardı ve dirsegm yani kolum baya bi şişmişti agrıları geçti ama şişkinlik var ve dirsegm baya bi sertleşmiş ama kolumu tam açıp kapatamıyorum yani yarıya kadar açıyorum kolumu daha fazla açamıyoum doktor bana alçıyı çıkardıktan sonra sıcak suyla tedavi yap dedi kolunu masaj yap açmaya çalış zamanla düzelicktir dedi ve ben çok korkuyorum kolum bu şekilde kalır mı diye ya tam olark açıp kapatamassam kolumu diye endişeleniyorum. ne tedavisi uygulamalıyım dedikleri tedavi yöntemi dogrumu işe yarar mı lütfen yardımcı olun acil cavp bekliyorum şimdiden teşekkürler…

 • admin
  13 Nisan 2012 | Permalink |

  Merhaba Samet Bey ben uzman değilim fakat kolunuz büyük ihtimalle alçı içinde aynı pozisyonda uzun süre kaldığından kireçlenmiştir. Fizik tedavi görmeniz gerekebilir. Bence fizik tedavi uzmanı bir doktora başvurun. Sağlıklı günler dilerim..

 • refika
  20 Mayıs 2012 | Permalink |

  meraba ben refika,dirseklerim çok ağrıyor muayne oldum ve fizik görüyorum geçmezse ameliyatı öneriyorumusunuz olmalımıyım ??

 • admin
  21 Mayıs 2012 | Permalink |

  Merhaba Refika Hanım sorunuzu bana soruyorsanız ben uzman değilim. Okuduğunuz yazı yalnızca bilgilendirme amaçlı bir yazıdır. Bir uzman sizin ameliyatınıza karar verebilir zaten..Sağlıklı günler..

 • erkin
  30 Kasım 2016 | Permalink |

  ya bn bilek güreşinden sonra dirsek ve kol kaslarımda ağrı hissediyorum bu ağrıları nasıl geçirebilirm .

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *