diş çürümesi neden olur

DİŞLER NEDEN ÇÜRÜR DİŞ ÇÜRÜMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR

Dişlerimiz bizim çok önemli bir parçamızıdır. Dişler olmasaydı nasıl yemek yerdri yada nasıl konuşurduk düşünsenize. Fakat dişlerimizin kıymetini bilmeyiz çoğu zaman. Ne zaman ki dilerimiz çürür, işte o zaman eyvah ne yapmalıyım deriz. Aslında dişlerimiz sağlıklıyken onlara iyi baksak hiç çürümeden sağlıklı olarak bizimle kalabilirler. Peki dişlerimiz neden çürür? Dişlerimizin çürümemesi için ne yapmalıyız? bunları biliyor muyuz. Sizin için uzman doktorların açıklamaları doğrultusunda dişlerin çürüme nedenlerini ve sağlıklı dişler için ne yapmak gerektiğini araştırdık.

Dişlerin çürüme nedenleri:

Diş fırçalamamak : Ağız sağlığının en önemli bakımı dişleri fırçalamaktır. Dişler her yaşta, günde en az iki kez fırçalanmalıdır. Diş fırçası üç aylık periyotlarla yenilenmeli, dişler fırçalanırken fırça kuru olmalıdır. Dişlerimizi fırçalarken diş fırçası diş etinden dişe doğru yuvarlak haraketlerle uygulanmalıdır.

Diş ipi kullanmamak : Sadece diş fırçalamak ağız temizliğinde tek başına yeterli değildir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş araları diş ipi kullanılarak temizlenebilir. Diş ipi kullanmak dilerimizin ömrünü uzatacaktır. Yemek artıkları ağızda kalmayacak ve çürümeye neden olmayacaktır.

Aşırı kahve ve çay içmek: Gün boyu kahve, çay içme ve atıştırma alışkanlığı, ağızda asit salgılayan bakterileri aktive ederek bu bakterilerin diş yüzeyinde yaşamasına ve dişleri çürütmesine neden olur. Çay ve kahve şekersiz tüketilmeli ya da bu içeceklerin yerine süt ve süt ürünleri tercih edilmeli, yanında atıştırılan yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Sigara kullanımı : Sigara içmek ağız kuruluğundan, ağız kokusuna, dişlerin sararmasına hatta ağız kanserine kadar birçok hastalığa sebep olabilir.

Yemek dışında tüketilen tatlı : Tatlıların yemek öğünleri içerisinde tüketilmesi diş sağlığı için önemlidir. Tatlı yedikten sonra mutlaka ağız temizlenmeli ve dişler fırçalanmalıdır.

Yeterinde su içmemek : Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemek sonrası içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumunu artırır.

Çiğnenemeyen tatlılar : Sakız, yapışkanlı tatlılar ve kuruyemişten mümkün olduğunca uzak durulmalı. Yenildiği takdirde ise dişlerden arındırma işlemi titizlikle yapılmalıdır.

Meyve ve sebze yememek : Meyve ve sebzelerin içerdiği vitaminler dişetleri için çok önemlidir. Ayrıca elma gibi sert meyve ve sebzelerin ısırılarak tüketilmesi, ön dişlerde mekanik temizliği sağlar.Bol bol meyve ve sebze yemek dişlerimizi korur ve çabuk çürümesini önler.

Şekerli sakız çiğneme : Sakız çiğnemek gibi bir alışkanlığınız varsa şekersiz sakızları tercih edin. Şekersiz sakız tükürük akışını hızlandırıp, ağzın temizlenmesine ve ağız içi asidin dengelenmesine yardımcı olur. Şekerli sakız ise tam aksine dişlerin daha çabuk çürümesini sağlar.

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *