duygusal açlık nedir

MORALİNİZ BOZULDUĞUNDA YEMEK YİYORSANIZ DİKKAT

Her moraliniz bozulduğunda, sinirlenip öfkelendiğinizde kendinizi buzdolabının önünde buluyorsanız duygusal açlık yaşıyorsunuz ve obez olma tehlikesi ile karşı karşıyasınız demektir. Duygusal açlık ruhunu doyuramayan kişinin sürekli karnını doyurma isteğidir diyor uzmanlar.
Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, ruhun doyurulmadıkça fiziksel açlığın giderilmesi ve fiziksel doygunluğa ulaşmanın mümkün değildir diyor. Prof. Dilbaz, duygusal açlıklarını yiyerek giderme eğiliminde olan ancak bu şekilde mutlu olabileceklerine inanan kişilerin bu şekilde duygusal açlıklarını doyuramayacaklarını vurguladı.

Kişi, ruhsal açlık ya da çatışmalardan dolayı yiyerek haz almanın peşine düşüyor. Yeme anında o hazzı alıyor ancak sonrasında inanılmaz bir pişmanlık hissediyor ve suçluluk yaşıyor. Yaşadığı bu ruhsal durumdan yine yemek yiyerek kurtulma gayretine düşüyor. Mutsuzluğunu giderme arzusu bir kısırdöngüye dönüşüyor. Sarmal büyüdükçe büyüyor ortaya obezite çıkıyor. Beyin artık şu mesajı veriyor. En ufak bir mutsuzluk halinde yemek ye mutlu ol. Peki duygusal açlık ile fiziksel açlığın farkları nelerdir. Açlık durumunun fiziksel açlıkmı yoksa duygusal açlıkmı olduğunu nasıl anlarız. İşte farkları:

Duygusal Açlıkla Fiziksel Açlığın Farkları:

* Fiziksel açlıkta kişinin karnında bir aşınma, burukluk olur fiziksel belirtiler verir. Kan şekeri düşer ancak duygusal açlıkta böyle bir şey olmaz ve aniden başlar.

* Fiziksel açlıkta kişi doygunluğa yedikçe ulaşırken duygusal açlıkta ne kadar yerse yesin doygunluğa bir türlü ulaşamaz.

* Fiziksel açlıkta kişi bekleyebilir ancak duygusal açlık hissedenler hemen yemek ihtiyacını karşılamak ister ve işe girişir.

* Fiziksel açlıkta kişi ufak bir atıştırmayla doygunluk hissederken duygusal açlıkta aperatif atıştırmalar doygunluk vermez.

* Fiziksel açlıkta yemeyle ilgili kişi ne yiyeceğinin planını yaparken duygusal açlıkta bir plan olmaz. Kişi ne bulursa onu yer ve doymak bilmez.

* Fiziksel açlıkta mideyi doyurmak mideden beyine giden uyaranlarla olurken duygusal açlıkta ağız ile beyin arasında bir bağlantı söz konusu değildir.

Duygusal Açlıkla Nasıl Başa Çıkılır:

Duygusal açlık yaşıyorsanız bu durumda kilo vermenizde artık çok zordur. Her mutsuz olduğunuzda yeme isteğinizi engelleyemiyorsanız, sizi depresyona kadar sürükleyebilecek ciddi bir psikolojik rahatsızlık ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda mutlaka uzman bir psikolog doktora başvurmalısınız. Sağlıklı günler dileriz..www.kadinlariz.com

 


 

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *