el uyuşması neden olur

EL UYUŞMASI NEDEN OLUR NASIL TEDAVİ EDİLİR BİTKİSEL ÇÖZÜM

Ellerdeki uyuşma çeşitli hastalıkların belirtisi olabildiği gibi geçicide olabiliyor. Eğer sağ ekinizi çok kullanıyorsanız elde uyuşma yorgunluk neticesinde olabilir. Yada hamilelerde geçici olarak el uyuşması görülebilir ve geçicidir doğumdan sonra geçer. Fakat el uyuşmaları uzun süre devam ediyor ve özelliklede geceleri ellerde uyuşma oluyor ve geçmek bilmiyorsa mutlaka bir beyin cerrahi uzmanı doktora görünmek gerekir. Ellerde uyuşmanın sebebi araştırılıp ona göre tedavi uygulanır. Ellerde uyuşmanın neden olduğunu bilmek şarttır. El uyuşmasının nedenleri bilinirse tedavisi o kadar kolay olur.

El uyuşması Nedenleri:

* Her iki elde meydana gelen uyuşma, önemli bir damar hastalığının habercisi olabilir. Damar sertliği, Takayasu hastalığı damarsal kökenli el uyuşmalarının iyi bir örneğidir.

* Boyun düzleşmesi olan kişilerde aynı zamanda ileri derecede boyun fıtığı da varsa, tek ya da çift taraflı el kol uyuşması (ve kas güçsüzlüğü) ortaya çıkabilir.

* Kollara giden sinirlerin dirsekte “ulnar oluk”da, el bileğinde “karpal tünel”de sıkışması da el uyuşmasına neden olabilir.

* B 12 vitamini noksanlığının, şeker hastalığının, tiroit bezi tembelliğinin, B grubu vitaminlerde belirgin dengesizliklerin de el uyuşmasına neden olabilir

* El bileğinde sinir sıkışması olabilir. El bileğinde sinir sıkışması bazı nedenlere bağlı olabileceği gibi, bazı hastalarda altta yatan bir sebep yoktur.

El uyuşması kimlerde görülür:

* Genellikle sağ elde olması, daha çok sağ elimizi kullandığımız içindir.

* Günlük yaşamlarında el bileklerini çok kullananlar, bilgisayar, daktilo kullananlar, terziler, çok elişi yapanlar, müzisyenler, kasaplarda daha fazla görülür.

* Şeker hastalığı, bazı tip guatr hastalığı, gut hastalığı, iltihaplı romatizma hastalığı olanlarda, el bileğinde kırık geçirenlerde, diyaliz tedavisine girenlerde risk artabilir.

* Gebelerde bu sıkışma görülebilir, doğumdan sonra şikayetler geçer.

El uyuşması Tedavisi:

Tedavide altta yatan şeker hastalığı, guatr hastalığı vb. bir hastalık varsa, onun iyi kontrole alınması gerekir. Tedavinin ilk aşaması hastanın el bileğine takacağı bir atel vermektir. Bu atel el bileğini olması gereken pozisyonda tutacak, böylece sıkışma önlenmiş olacaktır. Şikayetleri yeni başlamış ve çok şiddetli olmayan hastalarda tek başına atel yeterli olabilir. İlaç olarak ağrı kesici ilaçlar, sinir uçlarını koruduğu varsayılan B vitaminleri, çok şiddetli şikayetlerde ise nöropatik ağrı tedavisinde kullanılan ilaçlar hastaya başlanabilir. Fizik tedavide bu bölgeye ağrı kesici akımlar, derin ısıtıcı ultrason tedavisi, yüzeysel ısıtıcı parafin tedavisi, iyontoforez, fonoforez gibi ajanlar kullanılır. Kas kuvveti kaybı olan hastalara kuvvetlendirme egzersizleri verilir. Diğer tedavilerden fayda görmeyen, şikayetleri çok şiddetle devam eden, muayenede baş parmak kasında giderek artan kas kuvvetsizliği olan veya kasta erime saptanan hastalarda cerrahi tedavi uygundur. Ameliyatla el bileğindeki yumuşak dokular serbestleştirilir ve sinirin sıkışması önlenir.

El uyuşması bitkisel tedavisi:

Doktor Feridun Kunak el uyuşmaları için faydalı olacak bir kür tarifi verdi. Ellerde uyuşma ve karıncalanma azalır hatta zamanla kaybolur dedi.

Malzemeler:

* 1 demet dereotu,
* 1 çorba kaşığı zeytinyağı,
* 1 çorba kaşığı su.

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

Bütün malzemeler bir tencereye koyulup ateşte pişirilir ve lapa haline getirilir.Bilek yada omuz bölgesine sarılarak 25-30 dakika bekletilip yıkanır. Sonrasında adaçayı, badem yağı, nane yağı eşit miktarda karıştırılarak masaj yapılır. Egzersiz yapmakta çok iyi gelecektir.

 


 

One Comment

  • dilara
    03 Haziran 2013 | Permalink |

    çok güzel bir siteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Yorum Yazın

E-posta adresiniz asla paylaşılmaz. Gerekli alanlar işaretlenmiştir *